Wzrost kosztów obsługi długu publicznego - stanowisko Zarządu

Zarząd Związku podczas posiedzenia 29 kwietnia przyjął stanowisko w sprawie negatywnego oddziaływania wzrostu kosztów obsługi długu publicznego na rozwój samorządów lokalnych. Apeluje w nim o wprowadzenie rozwiązań, które mogłyby uchronić samorządy lokalne przed stagnacją w rozwoju lokalnym.

 

W ostatnim czasie nastąpił mocno odczuwalny wzrost kosztów obsługi długu publicznego. Stałe podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowało znaczący wzrost WIBOR-u w ostatnich miesiącach, a co z tym związane wzrost kosztów obsługi długu publicznego i niestety w najbliższej przyszłości można się spodziewać dalszych wzrostów tych kosztów - czytamy w stanowisku.

W efekcie, środki finansowe, które samorządy lokalne mogłyby zagospodarować na zaspokajanie potrzeb mieszkańców, zmuszone są zabezpieczyć na spłatę kosztów obsługi zadłużenia - uzupełniają samorządowcy.

Jednostki samorządu lokalnego, chcąc sfinansować planowane inwestycje, zarówno z udziałem pozyskanych środków zewnętrznych, jak i bez takiego wsparcia, często sięgają po różnorodne produkty dłużne. Wysokie i stale rosnące koszty obsługi długu uniemożliwią samorządom sięganie po te produkty, a to z kolei oznacza konieczność rezygnacji z realizacji wielu aktualnie podejmowanych i planowanych projektów i zadań.

Rozwój naszych lokalnych społeczności, który w ostatnich trzech dekadach był dynamiczny, a jego efekty widoczne są w samorządach w całej Polsce, zostanie wyraźnie wyhamowany - obawiają się przedstawicieli gmin i powiatów.

Samorządy nie będą sięgały po środki unijne i krajowe na realizację inwestycji, gdyż nie będzie ich stać na wkład własny, który często jest pokrywany produktami dłużnymi, np. kredytami czy obligacjami - dodają.

całe stanowisko dostępne tutaj

Data publikacji: 04.05.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy