Od czwartku - obowiązek oszczędzania prądu w JST

Materiał prasowy: serwis samorządowy PAP

Od czwartku, 1 grudnia wchodzą w życie przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej dotyczące obowiązku zmniejszenia całkowitego zużycia prądu o 10 proc. przez jednostki sektora publicznego.

 

Jak wynika z treści ustawy oraz wyjaśnień resortu klimatu, obowiązek ten dotyczy budynków lub ich części oraz  wykorzystywanych urządzeń technicznych, instalacji i pojazdów. Obejmuje okres od 1 grudnia br. do 31 grudnia 2023 roku.

Wśród jednostek sektora publicznego objętych obowiązkiem uzyskania 10-procentowej oszczędności zużycia energii są JST oraz ich związki, związki metropolitalne, instytucje gospodarki budżetowej, uczelnie publiczne, samorządowe instytucje kultury.

W ustawie określono dwie podstawy obliczeń celu ilościowego zużycia energii. Przez miesiąc, do 31 grudnia tego roku, będzie to średnioroczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019. Jak wyjaśniono, ma to związek  z sytuacją pandemiczną w latach 2020-2021, która spowodowała istotne zmniejszenie zużycia energii. Oszczędności osiągane od 1 stycznia do końca przyszłego roku obliczane będą na podstawie całkowitego zużycia energii elektrycznej 2022 roku.

więcej informacji poniżej:
https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/od-czwartku-obowiazek-oszczedzania-pradu-w-jst

Data aktualizacji: 30.11.2022 r.
 

Polecamy
Współpracujemy