MPGK prosi o rozsądne postępowanie z odpadami

Urzędnicy i spółki komunalne w Katowicach apelują do mieszkańców, aby usprawnili odbiór i zagospodarowanie odpadów dzięki dobrym praktykom, które można wcielić w każdym domu.

Oto kilka najważniejszych zasad, których warto się trzymać w czasie utrudnionego wywozu odpadów:

1. Przemyślane zakupy
Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe,  aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.

2. Zmniejszanie objętości odpadów
Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.

3. Ograniczenie remontów, wymiany mebli itp.
To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć będą właśnie wielkich gabarytów.

4. Kompostowanie
Kolejną frakcją, której odbiór – w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik.

 fot. archiwum ŚZGiP

Więcej informacji poniżej:
www.portalkomunalny.pl
www.mpgk.com.p

Data zamieszczenia: 27.03.2020 r. 

Polecamy
Współpracujemy