Akcja odkomarzania w Czechowicach-Dziedzicach

Po deszczowym początku lata zwiększyła się dokuczliwość ze strony owadów, zwłaszcza komarów i meszek. Gmina Czechowice-Dziedzice rozpoczęła akcję mającą na celu ograniczenie populacji tych owadów. Prowadzona jest ona metodą biologiczną, która jest bezpieczna dla człowieka i środowiska.


W środowisku wodnym, zwłaszcza w zastoiskach wodnych, jak sadzawki, kałuże, stawy (poza zbiornikami wody pitnej) rozprowadzane są preparaty mikrobiologiczne, które oddziałują na larwy komarów i meszek, uniemożliwiając im przepoczwarzanie się w dorosłe osobniki. Na bieżąco jest prowadzony monitoring takich miejsc i podejmowane są decyzje o aplikacji odpowiednich środków.

Jednak jak podkreślają pracownicy Urzędu w Czechowicach-Dziedzicach sprzymierzeńcami w zmniejszaniu populacji tych owadów są ptaki, zwłaszcza jerzyki. Jeden taki ptak może w ciągu doby wyłapać 20 tys. owadów. W związku z tym Urząd Miejski w Czechowicach- Dziedzicach zachęca do tworzenia warunków dla gniazdowania tych ptaków.

- Zakupiliśmy 200 budek lęgowych dla jerzyków. Zostały one już zamontowane na części budynków wielorodzinnych i placówek oświatowych - wyjaśnia Marian Błachut, Burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Istnieje też możliwość zamontowania takiej budki na domu jednorodzinnym przy spełnieniu określonych warunków.

Więcej poniżej:
www.czechowice-dziedzice.pl

Źródło: UM Czechowice-Dziedzice

Polecamy
Współpracujemy