Odwiedź Ustroń, odwiedź Góry Radości

Ustroń to Miasto położone w malowniczej dolinie rzeki Wisły, pomiędzy górami Czantorią i Równicą. Miasto jest aktywne cały rok. Ustroń, to miejsce wielu imprez kulturalnych i sportowych, idealne zarówno do aktywnego wypoczynku, jak i podreperowania swojego zdrowia.

W 2017 r. Ustroń obchodził 50 lecie nadania statusu Miasta Uzdrowiska, a samo miasto posiada 200 - letnią tradycję. Obecnie Uzdrowisko oferuje ponad 1500 miejsc w 6 obiektach sanatoryjnych.

 

Z szerokiej gamy zabiegów, Uzdrowiskowy Zakład Przyrodo-Leczniczy proponuje: kąpiele perełkowe, wirowe, kwasowęglowe, kąpiele w basenach solankowych, gimnastykę leczniczą i masaże. Można również spędzić miłe, relaksujące chwile w Parku Zdrojowym, gdzie znajduje się Pijalnia Wód.

Potęga gór, ale i Ustroń Bike System

Dla miłośników pieszych wycieczek czeka w Ustroniu ponad 100 km. szlaków turystycznych i spacerowych. Podczas pieszych wypraw można z bliska przyjrzeć się bogactwu natury i zmierzyć się z potęgą gór. To właśnie w Ustroniu rozpoczyna się Główny Szlak Beskidzki prowadzący w Bieszczady. Zróżnicowane szlaki pozwolą dobrać długość, jak i stopień trudności miłego spaceru. 

 

Warto wspomnieć, że Ustroń jest jedynym miastem w powiecie cieszyńskim, które posiada System Roweru Miejskiego o nazwi„Ustroń Bike System”. W jego ramach Ustroń aktualnie oferuje mieszkańcom, turystom czy kuracjuszom już ponad 70 rowerów IV – „jedziesz gdziekolwiek, zostawiasz gdziekolwiek, aplikacja sprowadzi rower na stację dokującą”. Co więcej, miasto planuje zakup elektrycznych rowerów – we własnym zakresie, z własnym oprogramowaniem, kompatybilnym z oprogramowaniem obecnego dostawy software`u.

Na terenie miasta znajduje się ponad 50 km oznakowanych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. W Ustroniu znajduje się także sieć wypożyczalni rowerowych Ustroń Bike System. Odpowiednią trasę dla siebie znajdzie zarówno miłośnik górskich tras MTB, jak i osoba lubiąca łagodne i widokowe wycieczki.

 

Atrakcja na wysokim poziomie? Czantoria

"Czantoria" górująca nad Ustroniem to miejsce, gdzie każdy znajdzie rozrywkę na wysokim poziomie, bo aż na 995 m. n.p.m. Przez cały rok nikt nie ma prawa się tu nudzić. Na jej szczyt dostać się można zarówno piechotą, pokonując około godzinną trasę czerwonym szlakiem z centrum miasta, jak również koleją linową.

Sokolarnia, a zimą świetne trasy narciarskie, to tylko niektóre atrakcje, które turystom oferują stoki tej pięknej góry. Nie potrzeba wiele trudu, by wejść na sam szczyt i rozkoszować się pejzażem z wieży widokowej. Chcąc poznać szczegóły polecamy odwiedzić stronę www.czantoria.net.

 

 

A może tor saneczkowy na "Równicy"?

Równica to druga z ustrońskich gór, lecz nieustępująca atrakcyjnością Czantorii. To tutaj można przeżyć fascynujące przygody na całorocznym torze saneczkowym, w kinie 7D lub podczas przejażdżki quadem. Po solidnej dawce emocji bez trudu znajdzie się solidna porcja jedzenia w jednej z kilku karczm pod szczytem. Można tam zjeść nawet u samego diabła Rokity.

Nad rzeką Wisłą czeka na odwiedzających bulwary zachęcające do spacerów, jazdy na rowerze czy rolkach. Można też znaleźć specjalnie przygotowane strefy relaksu z leżakami i hamakami. Na spacerowiczów czekają także liczne parki rozsiane po całym mieście. W parku kuracyjnym wzdłuż alejek rozlokowane są drewniane rzeźby, które z pewnością wzbogacą wrażenia w trakcie przechadzki.

 

 

 

Dobra baza noclegowa i leczniczo-profilaktyczna

Dzięki bogatej bazie hotelowej można wypocząć w samym sercu Beskidów. Mnogość hoteli i pensjonatów sprawia, że każdy jest w stanie wybrać coś wyjątkowego dla siebie. Od małych przytulnych kwater po kilkugwiazdkowe hotele świadczące usługi na najwyższym poziomie.

To w Ustroniu wystarczy wyjść przed drzwi by znaleźć się w Górach Radości. Liczne restauracje czy karczmy pozwolą na poznanie beskidzkich smaków.

Spacery pośród bogactwa natury na górskich szlakach, szeroka baza noclegowa i leczniczo-profilaktyczna, uzdrowiskowy klimat miasta, a zimą białe szaleństwo na licznych trasach narciarskich - to tylko niektóre atrakcje, które oferuje Ustroń. Każdy na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno moc atrakcji i możliwość spędzenia czasu bardzo aktywnie, jak i w ciszy, spokoju, by zwolnić tępo w galopującym świecie.

Odwiedź Ustroń, odwiedź Góry Radości.

 

materiały tekstowe i fotograficzne: UM Ustroń

materiały filmowe:

galeria zdjęć dostępna tutaj

strona internetowa UM Ustroń: www.ustron.pl

informacja turystyczna

To sylwetka pierwszej gminy, która tworzy nasz Związek. W najbliższych tygodniach w ramach nowej zakładki na naszej stronie pn. "Zobacz, poczuj, doceń..."  będziemy prezentować kolejne urokliwe miejsca na mapie województwa śląskiego - więcej tutaj.

 

 

 

Polecamy
Współpracujemy