Materiał publikowany w ramach działań informacyjnych Związku
w zakresie ochrony powietrza
Gmina Pszczyna pod koniec marca rozpoczęła akcję edukacyjną pn. „Gramy czysto! Smog over”. W jej ramach inicjatorzy zachęcają mieszkańców do wymiany kotła lub termomodernizacji domu. Dla wielu gospodarstw to ostatni dzwonek, bo już od 2022 roku używanie najstarszych źródeł ciepła będzie zabronione.
W końcu wymiana tzw. kopciuchów to inwestycja w jakość życia i zdrowie, zresztą nie tylko własne, ale swoich bliskich, sąsiadów i innych pszczynian - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
W ramach akcji w ciągu kilku tygodni do skrzynek wielu mieszkańców Pszczyny trafiły specjalne broszury informujące o konieczności wymiany najstarszych kotłów oraz wskazujące jak wiele każdy z nas może zrobić dla środowiska i swojego otoczenia. Ulotki to jeden z pierwszych kroków w ramach przygotowanej przez Urząd Miejski inicjatywy. To dopiero początek działań edukacyjnych i informacyjnych. W broszurce poruszonych zostało wiele istotnych tematów, dlatego prosimy o ich lekturę. Na odwrocie z kolei przygotowana została niespodzianka, oczywiście związana z tematem wymiany kotłów i ekologią.
Dystrybucja ulotek odbywała się między innymi za pośrednictwem jednostek pomocnicznych. Sołtysi oraz przewodniczący osiedli bardzo dobrze znają swoje rejony, a także problemy z jakimi borykają się mieszkańcy i ich potrzeby - dzięki temu informacja trafiła w pierwszej kolejności do takich gospodarstw. Broszury również przekazywali pracownicy Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej, które chętnie włączyło się akcję, a także straż miejska, która monitoruje i reaguje na zgłoszenia, między innymi ze strony www.smog.pszczyna.pl. Materiały trafiły także do miejsc często uczęszczanych przez różne grupy wiekowe.
Inicjatorzy akcji przypominają, że na mocy przyjętej uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego od stycznia 2022 roku użytkowanie najstarszych kotłów będzie zabronione. To właśnie spalanie w nisko sprawnych piecach powoduje największą szkodę dla środowiska. Teraz jest naprawdę ostatni moment na ich wymianę. Jednak jak zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol, wymiana kotłów nie powinna i nie może odbywać się tylko ze względu na uregulowania prawne, ale także powinna wynikać ze świadomości i potrzeby mieszkańców.
- Czyste powietrze to nasze wspólne dobro. W Pszczynie od lat walczymy o to, aby oddychało nam się coraz lepiej. Podejmujemy złożone, warte wiele milionów złotych działania na rzecz czystego powietrza. Dzięki nim w ostatnich latach liczba „kopciuchów” w naszej gminie znacząco się zmniejszyła, ale nadal są one problemem. Wydobywający się z wielu kominów gryzący dym nie tylko uprzykrza codzienne życie, ale przede wszystkim rujnuje zdrowie mieszkańców. Jak najszybsza wymiana kopciuchów to inwestycja w zdrowie nas wszystkich - nie ma przecież nic cenniejszego. Jako społeczność gminy Pszczyna gramy w jednej drużynie, grajmy czysto - dodaje burmistrz Dariusz Skrobol, podkreślając istotę problemu i zaznaczając, że kwestia walki o jakość powietrza powinna wszystkich mobilizować do współpracy i wzajemnego wsparcia.
Tu warto odnotować, ze od lutego w Pszczynie wyodrębniony przez Urząd Miejski został Referat ds. Jakości Powietrza. To miejsce, w którym mieszkańcy otrzymują pomoc związaną z wymianą starych kotłów lub termomodernizacją i uzyskują informację o możliwym dofinansowaniu na wymianę kotła. Punkt cieszy się sporym zainteresowaniem. Osoby zainteresowane skorzystaniem z dotacji są proszone o kontakt telefoniczny pod numerem 32 449 39 50.
Źródło: UM Pszczyna
więcej na temat akcji poniżej:
http://www.pszczyna.pl/main/aktualnosci/Inauguracja-akcji-Gramy-czysto-Smog-over/idn:2039
więcej o działaniach związanych z ochroną powietrza kliknij tutaj
Data aktualizacji: 17.05.2021 r.