W gminie Miedźno powstaje film o Ignacym Miączyńskim

W gminie Miedźno trwają prace nad filmem dokumentalnym o Ignacym Miączyńskim. Jest to postać zasłużona w historii polskiej państwowości - senator, wojewoda Królestwa Polskiego, ekonomista, publicysta i dawny właściciel majątku ziemskiego Miedźno i Borowe.

 

Film powstaje w ramach współpracy gminy Miedźno z Przemysławem Bednarczykiem - reżyserem, scenarzystą i twórcą między innymi filmu „Mokra 1939”.

Ignacy Miączyński jako Prezes Senatu podpisał 25 stycznia 1831 roku akt detronizacji cara Mikołaja I Romanowa, przywracając tym samym na chwilę suwerenność ziem polskich. Obecnie obchodzimy 190. rocznicę tamtych pamiętnych wydarzeń, wpisujących się w losy Powstania Listopadowego.

Jak wyjaśnia Piotr Derejczyk, Wójt gminy Miedźno: przywracając pamięć o „człowieku, który obalił cara", nasz samorząd nie tylko współuczestniczy w sfinansowaniu tworzonej przez Przemysława Bednarczyka produkcji, ale także czynimy starania, by doprowadzić do renowacji znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Wapienniku Kaplicy Miączyńskich.

Zostały udostępnione pierwsze kadry z tego filmu, które można zobaczyć tutaj:youtube.com/watch?v=XGp9U-P28Sk

więcej tutaj: http://www.miedzno.pl/aktualnosci/a/article/gmina-miedzno-przystapila-do-realizacji-filmu-dokumentalnego-o-ignacym-miaczynskim/

Źródło: UG Miedźno

Data aktualizacji: 26.04.2021 r.

Polecamy
Współpracujemy