„Świetlna Stolica Polski” - wywiad z Burmistrzem Czeladzi

Rozmowa przeprowadzona w ramach "Samorządowych rozmów" i z okazji 30-lecia Związku

O plebiscycie „Świetlna Stolica Polski”, budowie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego i innych atrakcjach rozmawiamy z Burmistrzem Czeladzi Zbigniewem Szaleńcem.


fot. UM Czeladź

  • Tegoroczny plebiscyt „Świetlna Stolica Polski” dla Czeladzi zakończył się sukcesem. Jakie korzyści płyną dla miasta z uzyskania takiego tytułu?

 

  • Piękny i doceniony przez innych, świąteczny wystrój miasta, to przede wszystkim radość, zadowolenie i satysfakcja naszych mieszkańców, a to przecież dla każdego włodarza miasta jest najważniejsze. Oczywiście zdobycie tytułu świetlnej stolicy naszego województwa i wejście do finałowej szesnastki plebiscytu, w którym startowało kilkaset miast z całej Polski, to także ogromny sukces wizerunkowy. Z jednej strony cieszymy się, że dotychczas wykonana przez nas praca w zakresie uatrakcyjniania Czeladzi została doceniona przez głosujących już teraz, lecz z drugiej strony jest to dla nas ogromna motywacja by w przyszłym roku jeszcze poprawić nasz rezultat. No i warto wspomnieć o nagrodzie. Otrzymany od firmy Energa, organizatora konkursu sprzęt AGD, za kwotę 10 tys zł, który trafił do potrzebujących mieszkańców, był miłym dodatkiem to tego naszego świetlnego sukcesu.

 

  • W przypadku tego plebiscytu brane pod uwagę były iluminacje świąteczne. Jednak z punktu widzenia codziennego życia w mieście bardzo ważna jest „tradycyjna” infrastruktura oświetleniowa. Jakie działania inwestycyjne udało się zrealizować do tej pory i co jest planowane?

 

  • Jesteśmy jedną z pierwszych gmin w naszym regionie, która kilka lat temu pozyskała środki na wymianę źródła światła na ekologiczne ledowe, we wszystkich 1500 miejskich lampach ulicznych i osiedlowych. Nowe ledowe oświetlenie powstało także w kilku naszych parkach. Co roku specjalnym ozdobnym światłem podświetlamy, kolejne ciekawe miejsca i budynki w naszym mieście. Możemy się więc pochwalić, nie tylko naszym świątecznym świecącym  wystrojem ale także światłem jakie na co dzień oświetla nasze miasto. 

 

  • Trwają prace przy budowie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, ich zakończenie planowane jest w marcu przyszłego roku. Co czeka turystów odwiedzających Czeladź w tym zakresie?

 

  • Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego będzie obiektem unikalnym w skali całego Zagłębia Dąbrowskiego. Naszym celem jest, aby powstające muzeum było miejscem, w którym obecne będzie postindustrialne dziedzictwo regionu Zagłębia Dąbrowskiego oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem naszej górniczej przeszłości. Chcemy tam również pokazać, że Czeladź to najstarsze miasto Zagłębia mające bogata historię. Dlatego też, trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem przyszłej ekspozycji, która naszym zdaniem powinna łączyć elementy tradycyjne i multimedialne, które będą atrakcyjne dla młodszego odbiorcy. Staramy się też podpatrywać, jak z tym problemem poradziły sobie inne muzea. Dzięki ponad 40. letniej współpracy z naszym miastem partnerskim Auby, jeszcze przed wybuchem pandemii miałem okazję wizytować tego typu obiekt na terenie Francji. Myślę, że niektóre rozwiązania wykorzystane przez naszych zachodnich partnerów, mogą sprawdzić się również u nas. Warto podkreślić, że powstające muzeum, stanowi tak naprawdę ostatni etap rewitalizacji kompleksu budynków na terenie dawnej Kopalni Saturn. Jestem przekonany, że przyszli zwiedzający Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, poświęcą również chwilę by zwiedzić chociażby mieszczącą się tuż obok Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

 

  • Co prawda aktualna sytuacja epidemiczna nie zachęca do zwiedzania, ale zakładając, że za jakiś czas nasza rzeczywistość stopniowo będzie wracała „do normy”, to co Pan Burmistrz by polecił w ramach hasła: „musisz zobaczyć w Czeladzi”?

 

  • W naszym mieście każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii i architektury mogą podziwiać nasze stare miasto, unikalne osiedle robotnicze na Piaskach, odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w której chętnie wystawiają swoje dzieła sztuki, najlepsi polscy artyści, czy Muzeum Saturn przyciągające ciekawymi wystawami. Jeżeli wśród naszych czytelników znajdują się melomani lub fani dobrego kina warto zapoznać się z ofertą Kopalni Kultury. Jeśli ktoś szuka miejsca gdzie można odetchnąć w spokoju z rodziną, polecam spacer po jedynym z naszych zrewitalizowanych parków, z parkiem Grabek na czele. Oprócz uroku zalewu i  płynących tam kaskadami strumyków, pooddychamy na jego terenie jodem przy jednej z dwóch tężni solankowych w naszym mieście. A wszystko można łatwo, zdrowo i ekologicznie, zobaczyć korzystając z naszego nowego systemu roweru miejskiego, poruszając się po dopiero co oddanej do użytku 16 kilometrowej, sieci dróg rowerowych. Ponadto, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czerwcu otworzymy jeden z najnowocześniejszych basenów odkrytych w regionie. Tak więc zapraszam do Czeladzi bo jestem przekonany, że kto przyjedzie tu choć raz, wróci do naszego miasta jeszcze wielokrotnie.

materiał przygotowany z okazji 30-lecia Związku - więcej o tej rocznicy kliknij tutaj

Data publikacji: 25.05.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy