Instrumenty wsparcia dla firm z powodu pandemii

Materiał z serwisu samorządowego PAP

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek nowy 10-punkowy pakiet instrumentów wsparcia dla firm z powodu pandemii. Obejmuje m.in. przedłużenie istniejących rozwiązań, umorzenie części wcześniejszych subwencji, dofinansowanie zmian zakresu działalności. Jak wyliczył, od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z COVID-19.

 

Jak oświadczył na konferencji prasowej Morawiecki, pierwszym elementem wsparcia dla firm mają być subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 roku.

Drugim elementem ma być umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.

Następnym punktem jest wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 roku.

Kontynuowane mają być program gwarancji de minimis dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.

Kontynuowane mają być dopłaty do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego, przedłużone zwolnienia ze składek ZUS.

Dofinansowane mają być zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę.

Wśród instrumentów wsparcia znalazły się także polityka drugiej szansy oraz dofinansowanie leasingu.

więcej tutaj: www.samorzad.pap.pl

Data publikacji: 06.11.2020 r.

Polecamy
Współpracujemy