Ważna jest samorządowa współpraca w trudnych czasach - wywiad z Wójtem Jejkowic

Rozmowa przeprowadzona w ramach "Samorządowych rozmów" i z okazji 30-lecia Związku

O dzieleniu się rozwiązaniami wypracowanymi na własnym, samorządowym podwórku, o "Polskim Ładzie" z punktu widzenia mieszkańców i gminy oraz utworzeniu "Centrum Rekreacyjnego" i planowanej budowie centrum przesiadkowego, rozmawiamy z Markiem Bąkiem, Wójtem gminy Jejkowice. Tę rozmowę było nam szczególnie miło przeprowadzić, gdyż gmina Jejkowice niedawno przystąpiła do naszej organizacji.

 


fot. UG Jejkowice

 • Gmina Jejkowice przystąpiła do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, jakie są Państwa oczekiwania co do samorządowej współpracy w ramach naszej organizacji?
   
 • Trudno mówić o skonkretyzowanych oczekiwaniach. Każda forma współpracy samorządów jest dobra, szczególnie w czasach, gdy jednostki samorządu terytorialnego przeżywają pewnego rodzaju trudności, które wymagają wypracowania wspólnych stanowisk oraz opinii. Liczę, iż współpraca w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów pozwoli nam czerpać z dobrych praktyk innych gmin, jak również dzielić się rozwiązaniami wypracowanymi na własnym podwórku. Takie forum wymiany myśli oraz poglądów zawsze jest wartością dodaną każdej organizacji.
   
 • Co aktualnie jest kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju samorządów lokalnych w Polsce?
   
 • Samorząd jest w przededniu wprowadzenie dużego społeczno-gospodarczego programu pod nazwą „Polski Ład”. Wydaje się, iż kluczowym jest dostosowanie polityki finansowej Państwa do nowej rzeczywistości. Z jednej strony cieszy fakt, iż większość naszych mieszkańców odczuje pozytywny wpływ tego programu w swoich domowych budżetach. Z drugiej strony zwiększenie kwoty wolnej od podatku, wyższy próg podatkowy itd. spowodują spadek dochodów naszych
  gmin. Myślę, iż to jest najważniejszym wyzwaniem, które stoi przed samorządami lokalnymi w kontekście dalszego rozwoju naszych małych ojczyzn.

   
 • Jakie działania inwestycyjne zostały w Państwa Gminie ostatnio zrealizowane lub zostały zaplanowane w najbliższych miesiącach?
   
 • Inwestycje to chyba ulubiony temat każdego włodarza, gdyż to wtedy namacalnie widać efekt pracy nie tylko wójta, burmistrza, prezydenta, ale całego naszego zespołu. W Gminie Jejkowice poza inwestycjami, które dzieją się w każdej gminie, czyli kanalizacja, drogi, oświetlenie, miało miejsce oddanie do użytku nowego „Centrum Rekreacyjnego”. Jest to miejsce spotkań naszych mieszkańców, wyposażone w designerskie altany, małą architekturę, fontannę oraz duże ilości zieleni, gdyż jesteśmy przeciwnikami wszechobecnej „betonozy”. Plany na przyszłość również są ambitne, gdyż już w 2022 r. rozpoczynamy budowę „Centrum przesiadkowego wraz z punktami handlowymi”. Inwestycja ta obejmuje budowę pasywnych budynków, w których będą znajdowały się: punkty handlowe, gastronomia, oraz poczekalnia dla pasażerów transportu zbiorowego z punktem informacji turystycznej, ponadto przy centrum przesiadkowym powstanie parking z punktami ładowania samochodów i rowerów elektrycznych, wypożyczalnia rowerów oraz hulajnóg elektrycznych. Mam głęboką nadzieję, iż niniejsza inwestycja nie tylko poprawi estetykę centrum naszej miejscowości, ale przede wszystkim wpłynie na komfort życia naszych mieszkańców.
   
 • Dziękujemy za rozmowę.

materiał przygotowany z okazji 30-lecia Związku - więcej o tej rocznicy kliknij tutaj

Polecamy
Współpracujemy