BIERUŃ CI PRZAJE - wywiad z Krystianem Grzesicą

Rozmowa przeprowadzona w ramach "Samorządowych rozmów" i z okazji 30-lecia Związku

O jubileuszu 30-lecia Odrodzonej Samorządności pod hasłem "BIERUŃ CI PRZAJE", koncepcji zrównoważonej mobilności miejskiej i planowanych inwestycjach rozmawiamy z Krystianem Grzesicą, Burmistrzem Bierunia.

 


fot. UM Bieruń

  • Bieruń na początku kwietnia świętował 30. rocznicę odrodzonej samorządności. Czym jest ta rocznica z dzisiejszej perspektywy funkcjonowania Państwa Gminy? Jak w czasach pandemicznych udało się uczcić tę rocznicę?
     
  • Hasło naszego miasta BIERUŃ CI PRZAJE nabiera zupełnie nowego wymiaru w roku jubileuszu 30-lecia Odrodzonej Samorządności Bierunia. Bo oto uświadamiamy sobie, jak bliski mieszkańcom jest samorząd. To samorząd zaspokaja zbiorowe potrzeby mieszkańców, to w ramach samorządu poprawie ulega jakość życia społeczności lokalnej, zmienia się – najczęściej na korzyść - najbliższe otoczenia mieszkańców, realizowane są pomysły, a nierzadko marzenia i aspiracje wspólnoty. Olbrzymią rolę odgrywa tu oczywiście samodzielność budżetowa, a także kreatywne, rozważne, a czasem również odważne zarządzanie miastem przez samorządowców, którzy są przedstawicielami lokalnej społeczności.

    Od 30 lat bierunianie są u siebie! Wspólnie kształtują swoje miasto wedle swoich marzeń. Samorządny Bieruń z całą pewnością im przaje! Z tejże właśnie bardzo ważnej okazji, miasto Bieruń realizuje w bieżącym roku szereg wydarzeń, ale również przygotowuje specjalne wydawnictwa i publikacje. Pragniemy tym sposobem nie tylko upamiętnić 30. rocznicę odzyskania przez Bieruń praw miejskich, ale przede wszystkim podkreślić i uwidocznić, jak wiele udało nam się przez minione trzy dekady samorządności osiągnąć. W czasie pandemii radzimy sobie jak możemy, za nami kilka wydarzeń online i kilka inicjatyw realizowanych cyklicznie przez cały 2021 rok, natomiast wierzę, że najlepsze wydarzenia jeszcze przed nami – w tym duża gala na której odznaczymy osoby zasłużone dla naszego miasta.
     
  • W poprzednim roku całe środowisko samorządowe w Polsce obchodziło 30. rocznicę odbudowy samorządu lokalnego w Polsce. Jaka jest kondycja polskiej samorządności w szerszym ujęciu?
     
  • Jako Burmistrz Miasta Bierunia na samorząd patrzę z perspektywy Bierunia i bez wątpienia mogę stwierdzić, że 30 lat intensywnej działalności autonomicznego, samodzielnego miasta zaowocowały jego skokiem cywilizacyjnym. Niewiele jest w Polsce miast wielkości Bierunia, które mogą się poszczycić tak bogatą i znakomicie rozwiniętą infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, tak różnorakimi obiektami kulturalnymi, tak świetnie wyposażonymi placówkami oświatowymi, tak pięknymi, urokliwymi, zadbanymi terenami zielonymi, a także regularną organizacją imprez i wydarzeń o randze ogólnopolskiej lub nawet międzynarodowej.
     
  • Trwa modernizacja i przebudowa dworca kolejowego w Bieruniu Nowym, na czym polega ta inwestycja i co oznacza dla mieszkańców?
     
  • Bardzo intensywnie przebiegają prace przy przebudowie dworca kolejowego w Bieruniu Nowym. Inwestycja zakończona ma być w ostatnim kwartale tego roku. Na czym polega ta inwestycja? Otóż historyczny – XIX-wieczny budynek dworca oraz jego otoczenia przystosowywane są do pełnienia funkcji nowoczesnego centrum przesiadkowego.

    Zakres prac jest bardzo szeroki: budynek zyskał już nową klatkę schodową, wymienione zostało pokrycie dachowe i wszystkie sieci instalacyjne. Energooszczędne oświetlenie, nowoczesna kotłownia gazowa i system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawią, że poprawią się parametry energetyczne dworca. Powstanie oczywiście nowa poczekalnia wraz z czytelnią zawierającą wydzielone miejsce do ładowania telefonów komórkowych i tabletów w sposób tradycyjny (porty USB) i indukcyjnie, kasy biletowe i automaty, w których można zakupić bilet (umożliwiające płatność e-kartą). Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmodernizowane zostanie też przejście podziemne prowadzące na perony (będzie wyposażone w platformy dla osób niepełnosprawnych). Wokół budynku także wiele się zmieni. Teren zostanie uporządkowany, powstanie pętla autobusowa, miejsca parkingowe (park&ride), przejścia dla pie-szych oraz nowoczesna rowerownia (bike&ride).

    To pierwsze z dwóch centrum przesiadkowych, które zrealizowane będą w roku 2021 w Bieruniu. Drugie powstaje w Bieruniu Starym, gdzie modernizację z kolei przechodzi dworzec autobusowy. W ramach obu projektów, na które pozyskaliśmy spore dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej budujemy i modernizujemy ścieżki rowerowe. To poważny krok na drodze do realizacji koncepcji zrównoważonej mobilności miejskiej w Bieruniu. Oczywiście, jestem świadomy tego, że jeszcze kilka lat minie zanim mieszkańcy zmienią swoje przyzwyczajenia i zaczną chętniej przesiadać się na rower lub środki transportu publicznego, ale my z naszą infrastrukturą chcemy być gotowi jak najwcześniej.

    Ważną rolę do odegrania ma tu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie, bo to od ich oferty transportowej zależeć będzie, czy mieszkańcy zaczną ograniczać korzystanie z samochodów na rzecz innych środków transportu.

     
  • Jakie jeszcze działania są planowane lub już realizowane w Bieruniu z myślą o potrzebach lokalnej społeczności?
     
  • Planów i zamierzeń mamy całą masę, rozpoczętych inwestycji też. W roku 2021 wydamy na inwestycje miejskie prawie 30 milionów złotych (przy budżecie, który po stronie wydatków wynosi ponad 130 milionów złotych). Warte jednak podkreślenia jest to, że aż 60% wydatków na inwestycje finansować będziemy ze środków zewnętrznych, które bardzo skutecznie pozyskujemy z rozmaitych źródeł.

    Do najważniejszych inwestycji roku 2021 zaliczyć trzeba nowe skrzydło Szkoły Podstawowej nr 1, w którym mieścić się będzie między innymi nowoczesna sala gimnastyczna. Otwarcie tego obiektu planujemy na czerwiec tego roku.

    Bardzo ważnym zadaniem na ten rok będzie także kompleksowa termomodernizacja w sumie 12 budynków gminnych – 7 budynków mieszkalnych i 5 budynków użyteczności publicznej. Inwestycja ta przyczyni się do poprawy estetyki miasta, ale przede wszystkim przyniesie spory efekt ekologiczny.
    Kontynuujemy też trwający od kilku lat proces systematycznej wymiany i budowy oświetlenia miejskiego, który nazywamy w Bieruniu Rewolucją Oświetleniową. Do końca roku zamontowanych będzie około 200 nowych opraw typu Led. Dodam, że w ciągu 4 lat zamontowaliśmy ich już około 1000.
     
  • Dziękujemy za rozmowę.

    materiał przygotowany z okazji 30-lecia Związku - więcej o tej rocznicy kliknij tutaj

Data publikacji: 03.06.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy