Nowa odsłona strefy aktywności dla mieszkańców - wywiad z Burmistrzem Sławkowa

Rozmowa przeprowadzona w ramach "Samorządowych rozmów" i z okazji 30-lecia Związku

O kolejnych etapach tworzenia strefy aktywności dla mieszkańców, współpracy z różnymi lokalnymi podmiotami i jednostkami w czasie epidemii oraz przygotowaniu wniosków o dofinansowanie nowych inwestycji rozmawiamy z Rafałem Adamczykiem, Burmistrzem Sławkowa.


fot. UM Sławków

  • Na początku lipca odbyło się oficjalne otwarcie Parku Doliny Białej Przemszy oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Sławkowie, jakie atrakcje przyciągną turystów do tych miejsc?
     
  • Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Rynku oraz Parku Doliny Białej Przemszy to kolejny etap budowy strefy aktywności, tworzonej przez nas konsekwentnie od 2015 roku od sławkowskiej starówki do rzecznej doliny. W samej dolinie, dzięki pozyskaniu dofinansowania unijnego i z budżetu państwa wykonaliśmy nowe ścieżki i kładki spacerowe nad kanałem Walcowni. W pobliżu rzeki, niedaleko Miejskiego Ośrodka Kultury powstała zupełnie nowa strefa parkowa ze ścieżkami, stanowiskami edukacji przyrodniczej oraz miejscami odpoczynku. Nad samą Białą Przemszą powstała plaża z boiskiem do siatkówki plażowej i plenerowymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Przy Rynku powstało Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej, wyposażone w nowoczesne pracownie multimedialne, dzięki którym poznawać można uroki sławkowskiej przyrody.
     
  • Które usługi publiczne są szczególnie ważne z punktu widzenia mieszkańców oraz czy epidemia zmieniła ich oczekiwania względem władz samorządowych?
     
  • Czas pandemii w zdecydowany sposób zmienił nie tyle oczekiwania mieszkańców, co pokazał nam wszystkim, jak istotne są zadania związane z ochroną zdrowia i zarządzaniem kryzysowym oraz szybki i skuteczny przepływ informacji do mieszkańców. Nieocenione jest również wsparcie druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej, dzięki którym udało się przeprowadzić akcję dystrybucji maseczek i informatora do każdego punktu adresowego. Broszura była swojego rodzaju kompendium wiedzy, w którym zgromadziliśmy wszystkie najważniejsze informacje, numery telefonów i zasady postępowania w czasie pandemicznych obostrzeń. Na piątkę zdał egzamin również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, w którym znajduje się punkt szczepień przeciwko COVID-19. Tak więc, jeśli miałbym mówić o oczekiwaniach mieszkańców względem władz samorządowych w czasie pandemii, to z całą pewnością podkreśliłbym znaczenie tych właśnie wspomnianych wymiarów działań.
     
  • Jakie działania inwestycyjne są planowane w najbliższym czasie w Sławkowie?
     
  • Realizacja tych większych inwestycji uzależniona jest oczywiście od możliwości pozyskania zewnętrznych środków. W ramach rozwijania infrastruktury związanej z Parkiem Doliny Białej Przemszy chcielibyśmy w przyszłości dodawać tu kolejne atrakcje, jak tężnia solankowa czy wodny plac zabaw dla dzieci. Pracowicie wyglądały pod tym kątem wakacje – napisaliśmy i złożyliśmy aż pięć wniosków o dofinansowanie inwestycji, na które czekają mieszkańcy. W ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych chcielibyśmy pozyskać środki na budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków, budowę strefy rekreacyjnej z remontem boisk przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II oraz modernizację infrastruktury drogowej w centrum miasta. To inwestycje na kwotę 12,5 mln zł. Z kolei do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg złożyliśmy dwa wnioski na realizację inwestycji o wartości ponad 6 mln zł. Związane są one z budową odcinka jednej z nowych dróg i remontem innej.

    Oczywiście inwestycją, na realizację której czekają mieszkańcy miasta najbardziej jest łącznik drogowy DK94 z Euroterminalem i stacją PKP LHS, który rozwiązałby gigantyczny problem komunikacyjny miasta. To zadanie rządowe, o którego realizację walczymy od lat. W tej chwili rozmowy opierają się o to, czy wykonawcą łącznika będzie samorząd województwa czy administracja rządowa. Mieszkańcy Sławkowa i dzielnicy Strzemieszyce w Dąbrowie Górniczej wciąż czekają na decyzję i rozpoczęcie prac, choć ich cierpliwość, jak pokazały ostatnie protesty, wyczerpała się. Powagi sprawie dodaje też fakt, że w ostatnim czasie dochodzi na tych drogach do wypadków z udziałem tirów. To też powinno uświadomić decydentom, że zwlekanie z realizacją tej inwestycji staje się coraz bardziej ryzykowne.

     
  • Mamy nadzieję, że problem ten ostatecznie zostanie rozwiązany. Dziękujemy za rozmowę.

materiał przygotowany z okazji 30-lecia Związku - więcej o tej rocznicy kliknij tutaj

Data publikacji: 28.09.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy