Punkty szczepień przeciw COVID w każdej gminie

Materiał prasowy serwis samorządowy PAP

 

Punkty szczepień będą w każdej gminie; w każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień - zapowiedział w piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

 

Szef KPRM poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że rozpoczyna się nabór do narodowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi.

Jak mówił, w operacji szczepień przeciwko Covid-19 weźmie udział około 40-50 tys. personelu medycznego.

"Przy czym - co jest ważne i na co będziemy kładli nacisk - chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania przychodni, POZ-ów, nie zakłócił tych szczepień, które muszą być terminowo wykonywane. Krótko mówiąc, żeby ta operacja szczepień była jak najmniej uciążliwa z punktu widzenia pacjenta" - mówił Dworczyk.

Przekazał, że w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny. "Po to, żeby osoby, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mogły liczyć na to, że zespół szczepienny przyjedzie i wykona szczepionkę na miejscu" - wskazywał Dworczyk. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnościami.

Minister poinformował, że do udziału w programie narodowych szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który prowadzi działalność leczniczą i spełnia warunki podane na stronie NFZ. "Mówimy tutaj o przychodniach, POZ, AOS, o lekarzach, którzy samodzielnie prowadzą praktykę, mówimy o szpitalach i na końcu dołączymy jeszcze wybrane szpitale rezerwowe" - przekazał Dworczyk. Dodał, że aby placówka mogła wejść do programu szczepień musi m.in. mieć potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo.

15 grudnia ma być dostępna informacja o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić na koronawirusa; według rządowych szacunków w skali Polski może ich być ok. 8 tys.

Kwalifikację do szczepienia na koronawirusa będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz mający prawo wykonywania zawodu na terenie Polski. Na tym etapie nie planujemy rozluźnienia systemu jak w USA, gdzie do szczepienia przeciw koronawirusowi mogą kwalifikować farmaceuci; chcemy, żeby kwalifikowali do szczepień lekarze - poinformował w piątek minister Dworczyk.

więcej poniżej:
https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/punkty-szczepien-przeciw-covid-19-beda-w-kazdej-gminie-rusza-nabor-placowek

Data publikacji: 7.12.2020 r.

Polecamy
Współpracujemy