Gmina Świerklany - perełka na śląskiej mapie

Gmina Świerklany to perełka na śląskiej mapie. Słynie nie tylko z ciekawych zakątków, zabytków czy historii, ale też bogatej oferty kulturalnej. Drewniany Kościół pw. Bożego Ciała, niezwykłe witraże w kościele pw. św. Anny czy Śląska Galeria Malarstwa „Jan” - to tylko kilka obowiązkowych punktów w programie zwiedzania gminy Świerklany.

 

Świetna lokalizacja

Gmina ta jest częścią powiatu rybnickiego i znajduje się w sąsiedztwie dużych miast Rybnickiego Okręgu Węglowego: Rybnika, Żor, Jastrzębia i Wodzisławia Śląskiego. Jest położona blisko stolicy województwa śląskiego - Katowic, jak również granicy z Czechami (w Chałupkach). Posiada korzystne położenie komunikacyjne – w sąsiedztwie przebiega droga międzynarodowa, prowadząca do przejścia granicznego w Cieszynie oraz do miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego: Ustronia i Wisły. Powstały na terenie gminy zjazd z autostrady A1 czyni ją atrakcyjnym miejscem dla inwestorów.

Gminę tworzą trzy sołectwa: Jankowice, Świerklany Górne i Świerklany Dolne, które należą do najstarszych osad w regionie.

Drewniany Kościół i studzienka o szczególnych właściwościach

Drewniany Kościół pw. Bożego Ciała w Jankowicach został zbudowany prawdopodobnie około roku 1670 i był sukcesywnie remontowany przy udziale środków z budżetu gminy. Miejsce: Jankowice, ul. Rybnicka 34.

 

 

 

 

 

 Z jankowicką świątynią ściśle wiąże się usytuowana w okolicznych lasach studzienka oraz podanie o księdzu Walentym. Początkowo w miejscu tym znajdowało się źródło, którego woda zasłynęła w okolicy cudownymi właściwościami - miała nieść uzdrowienie w chorobach. Według legendy źródło to wytrysnęło w miejscu śmierci, a potem pochówku, księdza Walentego zamordowanego przez Husytów około 1430 roku. Teraz znajduje się tam kaplica, gdzie odbywają się uroczystości religijne i organizowane są pielgrzymki.

 

 

 Kościół pw. św. Anny w Świerklanach Dolnych i niezwykłe witraże

To neobarokowy kościół, wybudowany w latach 1929-30, w miejscu starego drewnianego kościółka, pochodzącego z XVII wieku, który spłonął w listopadzie 1928 roku. Projekt nowego kościoła opracował architekt J. Affa z Raciborza, który kierował również całością prac budowlanych przy dzisiejszej ulicy Ligonia 13.

Obecny wystrój prezbiterium zaprojektował w 1971 roku artysta Brachmański z Katowic-Piotrowic. Nowymi elementami są również witraże, wykonane w 1977 roku w Krakowskich Zakładach Witraży według projektu W. Ostrzołka oraz droga krzyżowa autorstwa pana Paprotnego z 1968 roku. Z pierwotnego wyposażenia kościoła zachowały się natomiast organy wykonane w firmie Klimosz - Dyrszlag z Rybnika w 1933 roku.

 

 

 

 

 

Śląska Galeria Malarstwa „Jan” w Jankowicach

Śląska Galeria Malarstwa „Jan” w Jankowicach powstała w budynku przedszkola i dawnego gimnazjum, które swego czasu przeniosły się do nowoczesnego kompleksu oświatowego. Mieszcząca się przy ul. Prostej 2 w Jankowicach galeria jest dziś miejscem licznych spotkań kulturalnych, warsztatów oraz wernisaży. Prezentowane są tu obrazy autorstwa polskich i zagranicznych twórców, a ponadto organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne i inne. To niezwykle klimatyczne miejsce, do odwiedzenia którego serdecznie wszystkich zapraszamy!

 

 

 

Galeria Sztuki Rodziny Holesz w Świerklanach

Możemy w niej podziwiać prace nieżyjących już twórców - mieszkańców Kucharzówki w Świerklanach: Ludwika Holesza - autora ponad 2500 obrazów oraz kilkudziesięciu rzeźb w drewnie i węglu, jego żony Agnieszki Holesz, która zajmowała się haftowaniem obrazów oraz ich córki Weroniki Holesz-Kurzydym, utalentowanej malarki. Całości dopełniają prace Karola Kurzydyma – wnuka państwa Holesz, który dziś opiekuje się prywatnymi zbiorami. 

Istniejąca przy ul. Kucharzówka 28 w Świerklanach galeria przyjmuje zwiedzających z kraju i z zagranicy, a uczniowie odbywają w niej praktyczne lekcje na temat sztuki.

 

 

Siedziba Urzędu Gminy Świerklany

Zachęcamy również do wizyty w nowoczesnym budynku użyteczności publicznej przy ul. Kościelnej 85 w Świerklanach, gdzie mieści się siedziba Urzędu Gminy Świerklany oraz kilku innych instytucji. Zastosowano w nim ciekawe rozwiązania architektoniczne – część budynku posiada przeszklone ściany, natomiast znajdujące się wewnątrz korytarze i hole ozdobione zostały obrazami polskich i zagranicznych malarzy. Całości dopełnia reprezentacyjna sala ślubów oraz kącik malucha – dla dzieci odwiedzających urząd wraz z rodzicami. 

Zapraszamy do gminy Świerklany!

 

 

materiały tekstowe i fotograficzne: UG Świerklany

galeria zdjęć dostępna tutaj

strona UG dostępna tutaj

To sylwetka drugiej gminy, która tworzy nasz Związek. W najbliższych tygodniach w ramach nowej zakładki na naszej stronie pn. "Zobacz, poczuj, doceń..."  będziemy prezentować kolejne urokliwe miejsca na mapie województwa śląskiego - więcej tutaj.

Polecamy
Współpracujemy