„Rędziny – gmina z historią” - rozmowa z Wójtem Rędzin
Rozmowa przeprowadzona w ramach "Samorządowych rozmów" i z okazji 30-lecia Związku
„O śladach przeszłości”, lokalnej tradycji i tożsamości, a także bieżących działaniach rozmawiamy z Pawłem Militowskim, Wójtem gminy Rędziny.
fot. UG Rędziny
-
„Śladami przeszłości” to album, który powstał z okazji 800-lecia gminy Rędziny, to jedna z kilku inicjatyw, które realizowane są w Państwa Gminie z myślą o promowaniu tradycji i historii wspólnoty lokalnej. Czy może Pan Wójt o niej opowiedzieć?
-
Ta inicjatywa jest bardzo ważnym elementem kultywowania naszej lokalnej tradycji i tego, co jest ważne dla naszej lokalnej społeczności. Często zapominamy o tym, co ważnego wydarzyło się w historii miejsca, w którym żyjemy. Ten album ma za zadanie ukazywać historię, a w tym przypominać o ważnych historycznie wydarzeniach. Uwiecznione w nim zdjęcia są najlepszą tego formą. W albumie możemy znaleźć przykłady różnych działań podejmowanych przez członków naszej lokalnej społeczności na przestrzeni wielu lat, czy to związanych z życiem prywatnym czy społecznym.
-
Z jaką reakcją mieszkańców spotykają się tego typu działania?
-
Sam album został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców. Część z nich mogła zobaczyć w nim siebie czy swoich przodków, ale i przeszłość, która wciąż w nas rezonuje. Myślę, że ta publikacja skłoniła nas do kultywowania tradycji, ale i w pewnym sensie poruszyła serca.
Cieszy również to, że wiele szkół - jak na przykład Zespól Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rędzinach – interesuje się historią naszej gminy i chce uczestniczyć w wydarzeniach, które ją kultywują. Co warte uwagi uczniowie tej szkoły niedawno zaangażowali się w projekt, w ramach którego opiekują się grobami ofiar II Wojny Światowej. Podobnie to wygląda w szkole w Rudnikach, która regularnie organizuje spotkania przy pomniku symbolizującym tragiczne zdarzenie z czasów wojny, a więc powieszenie 20 osób przez okupantów. Bardzo ważne jest w tym zakresie wsparcie instytucjonalne. Dobrym tego przykładem jest wsparcie, które uzyskaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej. IPN pomógł nam w odnowieniu grobu postaci znanej i zasłużonej w naszej gminie - Stanisława Wiznera.
Wracając jednak do wydanego albumu, to dodam jeszcze, że jego intencją było pobudzenie aktywności lokalnej społeczności. Podobną rolę odgrywa niedawno utworzona strona na Facebooku pn. „Rędziny – gmina z historią”. To wirtualna przestrzeń bieżącej komunikacji z mieszkańcami. Przy okazji publikowanych w niej informacji i archiwalnych zdjęć wspólnie przeżywamy różne wątki z historii naszego samorządu.
-
Lokalny krajobraz się zmienia, powstaje nowa infrastruktura, ale pewne miejsca, z uwagi na ich symbolikę, zawsze pozostaną bez zmian.
-
Każda gmina przechodzi metamorfozę i to pozytywne zjawisko, związane z podążaniem za potrzebami mieszkańców. Przy czym są punkty na mapie naszej gminy, które zapisują się w naszej percepcji jako coś wyjątkowego z uwagi na historyczne znaczenie. Takim przykładem w Rędzinach jest lotnisko. Przeglądając Geoportal czy wykonane zdjęcia lotnicze, widać jak dużo się wydarzyło na tym obszarze. Można zauważyć m.in. miejsca po lejach bombowych czy takie, gdzie dawniej były torowiska. Dziś już niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego chcemy pokazywać różne ciekawe aspekty historii naszej gminy i w ten sposób budować tożsamość.
-
Temat inwestycji zawsze jest „na czasie”, jakie działania inwestycyjne są aktualnie prowadzone w Państwa Gminie?
-
Działania inwestycyjne są w pierwszej kolejności oceniane przez mieszkańców. Z działań, które w tej chwili prowadzimy mogę wskazać termomodernizację budynku GOK i budynku GZK. Nasz Gminny Zakład Komunikacji to coś, czym lubimy się chwalić. Możliwość zapewnienia mieszkańcom transportu to swego rodzaju ewenement na tle innych mniejszych gmin. Oczywiście aktywnie działamy również na innych polach, które są bardzo ważne z punktu widzenia potrzeb lokalnej społeczności. Jest to m.in. budowa kanalizacji, która jest zadaniem wymagającym dużego nakładu pracy i czasu, ale jednocześnie ułatwia życie mieszkańcom. Mimo, że pogoda często nie dopisuje w trakcie realizacji tej inwestycji, to udaje się nam skutecznie budować kolejne kilometry kanalizacji w ramach środków z Unii Europejskiej.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne środki finansowe, które umożliwią rozwój naszej gminy. Kilka dróg już udokumentowaliśmy i przygotowaliśmy do modernizacji w ramach przetargu, m.in. nową drogę, która będzie kierowała do terenów przemysłowych. Właśnie na nich powstanie jedna z największych w Polsce inwestycji – Agrofresh Park, czyli hurtownia rolno-spożywcza.
Z dużych inwestycji, promujących naszą gminę mogę wymienić również budowę boiska sportowego. Przygotowania do realizacji tego zadania są zaawansowane. W tym zakresie dodam, że nasz klub sportowy Unia Rędziny odnosi w tym sezonie spore sukcesy, podobnie jak w poprzednim, choć inne kluby sportowe działające na terenie naszej gminy również mogą się nimi szczycić.
Staramy się realizować inwestycje zarówno z naszych środków, jak i pozyskiwać je z zewnątrz. Mamy też nadzieję na wsparcie naszych starań przez różne instytucje państwowe czy parlamentarzystów. Bez takiej pomocy nie udźwigniemy niektórych inwestycji, takich jak np. autostrada, która jest aktualnie budowana. Nie jest to inwestycja gminy, ale ma znaczący wpływ na jej funkcjonowanie. W tym zakresie kluczowe jest dla nas uzyskanie wsparcia na rzecz budowy dróg dodatkowych, dojazdowych do węzła autostradowego. Dzięki temu mieszkańcy Rędzin będą mogli komfortowo i bezpiecznie przemieszczać się.
-
Dziękujemy za rozmowę.
Strona na Facebooku Rędziny - Gmina z Historią dostępna tutaj
materiał przygotowany z okazji 30-lecia Związku - więcej o tej rocznicy kliknij tutaj
Data publikacji: 28.06.2021 r.