Okres urlopowy i epidemia COVID-19 spowodowały, że zapasy krwi w naszym województwie znacząco się zmniejszyły. Z myślą o zwiększeniu jej rezerw Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów wspólnie zainicjowały akcję pn. „Podziel się krwią w wakacje”.
Choć niedobory krwi występują okresowo w trakcie całego roku, to problem ten nasila się w okresie wakacyjnym. W tym czasie rośnie zapotrzebowanie na krew ze względu na większą liczbę wypadków. Jednocześnie w sezonie urlopowym stali dawcy odwiedzają stacje krwiodawstwa nieregularnie.
Akcja na przekór epidemicznym trudnościom
- Wielu honorowych krwiodawców wyjechało na urlop. Dlatego właśnie teraz chcemy zachęcić do tego tych, którzy nigdy krwi nie oddawali. Chcemy też uświadamiać, że to nie jest bolesne czy niebezpieczne doświadczenie – tłumaczy Małgorzata Cichy, Kierownik Działu Ekip Wyjazdowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK).
W ostatnim czasie problem w postaci braku odpowiedniej ilości krwi pogłębił się ze względu na epidemię COVID-19, bo część z potencjalnych dawców obawia się zarażenia. Śląski Związek Gmin i Powiatów we współpracy z RCKiK pod hasłem „Podziel się krwią w wakacje” zachęca wszystkich samorządowców, pracowników urzędów oraz mieszkańców z naszego regionu do oddawania krwi. Można to uczynić w wyznaczonych mobilnych punktach poboru w różnych częściach naszego województwa (o harmonogramie pobrań poniżej) i oczywiście stale w siedzibie Regionalnego Centrum w Katowicach.
- W ramach wspólnej akcji zachęcamy też jednostki samorządu terytorialnego do organizowania punktów poboru krwi na ich terenie – mówi Witold Magryś, Dyrektor Biura Związku.
Witold Magryś dodaje, że właśnie w tym roku - z uwagi na 30. rocznicę odbudowy samorządu lokalnego w Polsce - powinniśmy podejmować działania, które wzmacniają nasze lokalne więzi i budują poczucie wspólnoty.
- Dlatego z myślą o tym jubileuszu i niejako na przekór aktualnym przeciwnościom, zdecydowaliśmy, że wspólnie z Regionalnym Centrum zainicjujemy samorządową akcję oddawania krwi – podsumowuje Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz honorowy dawca krwi.
Pełna mobilizacja, ale wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa
Inicjatorzy akcji apelują o aktywny udział w niej i promowanie idei krwiodawstwa w swoim otoczeniu. Na zaangażowanie się wspólnoty lokalne mają jeszcze kilka tygodni, bo akcja potrwa przynajmniej do końca wakacji.
Harmonogram pobrań realizowanych w jej ramach można znaleźć na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl, lokalizacje są również podawane na stronie www.silesia.org.pl. Mobilne punkty poboru krwi będzie można spotkać w wielu gminach regionu, zarówno tych dużych, jak i mniejszych. Krew można oddawać też od poniedziałku do soboty w siedzibie RCKiK przy ul. Raciborskiej 15 w Katowicach.
Organizatorzy zapewniają, że donacje odbywają się z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności:
- Personel, który pracuje w ambulansach do poboru krwi jest profesjonalnie przygotowany i pracuje wyłącznie z wykorzystaniem jednorazowego sprzętu medycznego – mówi Małgorzata Cichy.
Dziś potrzebują jej inni, jutro mogę to być ja
Akcja „Podziel się krwią w wakacje” ma uświadomić potencjalnym dawcom, że oddanie krwi jest bezpieczne i nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia.
- Wśród wielu osób panuje mylne przekonanie, że oddanie krwi spowoduje nadciśnienie i w związku z tym będą musiały oddawać krew już regularnie. To nieprawda, taka zależność nie występuje. Przy okazji tej akcji chcemy to często przypominać – tłumaczy Izabela Trepka, Zastępca Dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów i nie miała kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub objętą kwarantanną. Osoba chcąca zostać dawcą musi być pełnoletnia i ważyć co najmniej 50 kg. Ogólny stan zdrowia jest sprawdzany podczas wywiadu poprzedzającego pobranie krwi.
- Nasza krew jest niepowtarzalna, a jedyną jej fabryką jest szpik kostny. Krew to bogactwo, którym dziś dzielimy się z innymi, a może jutro ktoś inny podzieli się nią z nami – podsumowuje Izabela Trepka.
więcej o akcji
fot. materiały prasowe ŚZGiP i RCKiK