Pismo w sprawie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Poniżej publikujemy propozycje i uwagi, mające na celu usprawnienie procesu wdrażania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), które zostały ujęte w piśmie skierowanym przez Związek do Jarosława Gowina, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Propozycje te powstały na podstawie informacji uzyskanych podczas szkolenia z zakresu funkcjonowania CEEB, prowadzonego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) dla przedstawicieli gmin z województwa śląskiego, które odbyło się w dn. 16 czerwca 2021 r.:

  • Szkolenia prowadzone przez GUNB z wprowadzania danych z deklaracji mieszkańców do CEEB są prowadzone tuż przed wejściem w życie obowiązku uzupełniania bazy, czyli zdecydowanie zbyt późno, by dało się w pełni profesjonalnie przygotować urzędników do prawidłowej obsługi CEEB. Samo szkolenie kładzie nacisk wyłącznie na aspekty praktyczne – dot. zasilania bazy, jest zbyt syntetyczne i prowadzone dla zbyt dużej grupy uczestników (jednocześnie dla ok. 400 osób). W rezultacie, uczestnicy w/w szkolenia dla gmin z województwa śląskiego nie uzyskali odpowiedzi na zadane w jego trakcie pytania. Przedstawiciele gmin członkowskich Związku odnieśli również wrażenie, że prezentowana podczas szkolenia baza danych nie była wersją finalną - niektóre funkcjonalności nie uruchamiały się w trakcie minipokazu.
  • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego błędnie informuje na swojej stronie internetowej, że gminy nie otrzymują środków finansowych na prowadzenie zasilania bazy deklaracjami, z uwagi na to, że obowiązek inwentaryzacji wynika z programów ochrony powietrza. Taki obowiązek nie wynika bowiem z Programu Ochrony Powietrza dla województwa śląskiego.

Cytat ze strony https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq: „W ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U. z 2021 r. poz. 554) nie przewidziano kwestii finansowania dodatkowego zatrudnienia pracowników na szczeblu gmin. Obowiązek inwentaryzacji budynków przez gminy wynika bezpośrednio z Programów Ochrony Powietrza.”

  • Jednocześnie GUNB na swojej stronie internetowej na wyrost informuje mieszkańców – użytkowników bazy, że wszelkie informacje na temat jej funkcjonowania pozyskają od urzędników gminnych (na stronie GUNB zamieszczony jest komunikat o treści: „Już od 1 lipca przeszkoleni i uwierzytelnieni urzędnicy będą wspierać właścicieli i zarządców budynków w wypełnieniu ustawowego obowiązku”. Przy tak skrótowo przeprowadzonym przez GUNB szkoleniu i braku możliwości uzupełnienia wiedzy przez urzędników gminnych, nie są oni obecnie w stanie posiadać wystarczających kompetencji do wsparcia mieszkańców w tym obowiązku.
  • Gminy do dzisiaj nie otrzymały deklarowanych przez GUNB „urządzeń mobilnych (tabletów) z dostępem do internetu oraz funkcją druku” aby „osiągnąć cele projektu, obsłużyć zapotrzebowanie na inwentaryzację budynków oraz maksymalnie przyspieszyć i usprawnić jej realizację”. W związku z powyższym apelujemy o jak najszybsze przekazanie do samorządów gminnych w/w urządzeń.
  • Proponujemy, aby GUNB uruchomił specjalną, dedykowaną infolinię (przynajmniej dwa numery dla każdego województwa), dzięki której mieszkańcy będą mogli uzyskać stosowne informacje bezpośrednio u odpowiedzialnych za utworzenie i działanie bazy przedstawicieli GUNB. Jednocześnie, podobnie jak w Programie „Czyste Powietrze” powinny zostać uruchomione specjalne infolinie dla pracowników JST wprowadzających dane do CEEB.
  • Z przedstawionego podczas szkolenia narzędzia wynika, że w CEEB istnieje możliwość wpisywania w kluczowych polach informacyjnych danych w postaci „opis tekstowy”. Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne: zebrane w ten sposób dane, w szczególności dla budynków wielorodzinnych, będą bezużyteczne.
  • Zwracamy ponadto uwagę, iż strona internetowa, dedykowana mieszkańcom, do której odnoszono się w trakcie prowadzonych szkoleń, posiada nieintuicyjny adres, niekojarzący się z niczym mieszkańcom i wprowadzający dodatkowy chaos informacyjny – tj. https://zone.gunb.gov.pl/.

pismo w wersji pdf dostępne tutaj

Data publikacji: 22.06.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy