25 lat działalności Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

Z przyjemnością informujemy, iż w maju 2016 r. Śląski Związek Gmin i Powiatów obchodzi 25-lecie swojego istnienia.

Związek powstał w 1991 r. jako stowarzyszenie pod nazwą Związek Gmin Górnego Śląska. Głównym celem jego działalności wtedy była integracja samorządów lokalnych szeroko pojętego regionu Górnego Śląska. Stowarzyszenie skupiało gminy z czterech ówczesnych województw: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Nieco później Związek podjął się stworzenia transgranicznej platformy współpracy z bliskimi gminami czeskiej części Śląska i Północnych Moraw, przy zachowaniu zasady poszanowania integralności obu państw. W rezultacie tych działań w 1992 r. Stowarzyszenie zostało przekształcone w Związek Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw. Jego nowa forma aktywności umożliwiła rozwój gospodarczy i społeczny obu regionów.

Z kolei reforma ustrojowa w Polsce, restytucja samorządu na poziomie powiatowym oraz utworzenie dużych samorządowych województw spowodowała reorientację Związku w zakresie jego zasadniczych sfer działalności. We wrześniu 1999 roku nastąpiło statutowe rozdzielenie polskiej i czeskiej strony stowarzyszenia. Polska strona Związku wówczas przyjęła nazwę Śląski Związek Gmin i Powiatów i  tak pozostało do dnia dzisiejszego.

Obecnie jednym z ważniejszych pól aktywności Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jest reprezentowanie interesów samorządowych na poziomie regionalnym i ogólnopolskim. Polega to m.in. na opracowywaniu stanowisk odnoszących się do przepisów prawa regulujących działalność jst, które w coraz większym stopniu paraliżują samorząd. Wspólny głos jst woj. śląskiego w postaci dokumentów przygotowywanych przez Związek zawsze stanowi efekt merytorycznej i fachowej pracy. Drugim istotnym obszarem funkcjonowania naszego Stowarzyszenia jest wymiana pomiędzy gminami i powiatami członkowskimi doświadczeń oraz dobrych praktyk w najważniejszych dziedzinach funkcjonowania samorządów.

Śląski Związek Gmin i Powiatów w ciągu 25 lat istnienia stworzył działającą codziennie sieć przepływu informacji i opinii na temat różnych problemów samorządowych oraz możliwości ich rozwiązywania. Istotną cechą funkcjonowania naszego Stowarzyszenia jest umiejętność w miarę szybkiego i skutecznego reagowania na sygnały płynące z gmin i powiatów oraz z otoczenia zewnętrznego. Metoda działania, którą Związek wypracował do tej pory nie sprawdziłaby się, gdyby nie kompetencje i doświadczenie reprezentantów samorządu.

Wszystkim przedstawicielom gmin i powiatów członkowskich, organizacjom oraz instytucjom współpracującym ze Związkiem, w szczególności osobom angażującym się bezpośrednio w prace prowadzone przez biuro Związku, pragniemy podziękować za zaangażowanie w podejmowane przez nas działania.

POLECAMY:

Śląski Związek Gmin i Powiatów w latach 1991-2016

Relacja z uroczystej XL sesji Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w dniu 12 maja 2016 r.

Polecamy




Współpracujemy