Zarządzanie strategiczne w samorządzie - relacja z webinarium

Istota i funkcje strategicznego rozwoju samorządu terytorialnego, nowe regulacje prawne w tym zakresie, system zarządzania strategicznego w gminie oraz partnerstwa w obszarach funkcjonalnych – to główne zagadnienia webinarium, które zorganizował Związek 23 października. Podczas spotkania on-line pt. „Nowy system planowania strategicznego w samorządzie terytorialnym jako narzędzie efektywnego kształtowania polityki rozwoju i jej finansowania” przedstawiciele gmin i powiatów, z udziałem ekspertów, omówili też dylematy, które aktualnie pojawiają się w tworzeniu strategii w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych.

 

Wydarzenie otworzył Witold Magryś, Dyrektor biura Związku:
- Zarządzanie strategiczne to najważniejszy element w planowaniu rozwoju, na każdym poziomie władzy publicznej. Znajduje ono odzwierciedlenie w europejskim i polskim systemie kreowania polityk.

Wiele zależności i potrzeba nowego podejścia

Dyrektor biura Związku, otwierając webinarium, zwrócił też uwagę na coraz większą złożoność procesu zarządzania strategicznego, ale i liczne współzależności o charakterze poziomym i pionowym, które łączą to zagadnienie z szeregiem innych dziedzin funkcjonowania samorządów lokalnych.

- Aktualne staje się pytania związane z tym, jak formułować diagnozę w zarządzaniu strategicznym w świetle wielu niewiadomych – podsumował część otwierająca Witold Magryś, odwołując się do dynamicznie zmieniającej się, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, rzeczywistości.

fot. 1 dostępne tutaj

Ważne jest podejście terytorialne i uwarunkowania całego procesu

W pierwszej części spotkania swoimi spostrzeżeniami podzielił się dr Krzysztof Wrana - zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Regionalnego Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, ekspert Regionalnej Polityki Rewitalizacji WSL, sekretarz Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN, członek Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Zwrócił m.in. uwagę, że strategia lokalna wymaga podejścia terytorialnego, a więc skupienia na rozwoju obszaru, a nie tylko poszczególnych sektorów. Podkreślił też znaczenie wykorzystywania miejscowych zasobów i aktywności podmiotów lokalnych w procesie strategicznym.

Krzysztof Wrana w swoim wystąpieniu wskazał również funkcje strategii rozwoju lokalnego, a także źródła i przesłanki przemawiające za sformułowaniem takiego dokumentu. W drugiej części swojego wystąpienia omówił uwarunkowania zarządzania strategicznego w jednostkach samorządu terytorialnego w kontekście obowiązujących w skali europejskiej, krajowej i regionalnej dokumentów, a także wynikających z nich kierunków i perspektywy.

 

swoim wystąpieniu odwołał się m.in. do Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”.

fot. 2 dostępne tutaj

Modele zarządzania strategicznego


Z kolei kwestie związane z nowym systemem zarządzania strategicznego w gminie oraz partnerstwa w obszarach funkcjonalnych, podczas webinarium przedstawił dr Mariusz Raczek - ekspert Centrum Rozwoju Regionalnego Akademii WSB, moderator Strategii Rozwoju WSL, Regionalnej Polityki Rewitalizacji WSL, członek Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN.

fot. 3 dostępne tutaj

Mariusz Raczek przypomniał, jakie modele występują w procesie zarządzania strategicznego, a także jakie dokumenty strategiczne i relacje między nimi należy w szczególności brać pod uwagę. Odniósł się również do nowych uregulowań prawnych dotyczących procesu strategicznego w samorządach lokalnych. Przypomniał najważniejsze przepisy w tej materii, w tym zwłaszcza:

  • znowelizowaną ustawę o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
  • ustawę o samorządzie gminnym;
  • ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

fot. materiały prasowe ŚZGiP, w oparciu o przedstawione prezentacje

Data publikacji: 26.10.2020 r.

Polecamy




Współpracujemy