- Ukraina jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym zarówno Katowickiej Strefy, jak i całej Polski. Dzięki tej współpracy z jednej strony możemy pokazać polskiemu biznesowi, jak rozwijać swoją działalność na terenie Ukrainy. Z drugiej, zachęcamy naszych ukraińskich partnerów do podjęcia inwestycji na Śląsku – wyjaśnia dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Głównym celem wizyty było przedstawienie modelu działania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) – jako potencjalnie wartościowego rozwiązania, które mogłoby zostać przeniesione i z powodzeniem wykorzystane w miastach Obwodu Kijowskiego w Ukrainie.
Pierwszego dnia wizyty odbyło się spotkanie z p. Januszem Michałkiem, Prezesem Strefy. Drugiego dnia zaplanowano wizytację kilku przedsiębiorstw, które dzięki Strefie osiągnęły znaczący rozwój swojej działalności.
Przedstawiciel samorządowej delegacji z Ukrainy Anatolii Fedoruk, Przewodniczący Kijowskiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy, Mer Miasta Bucza wręczając Prezesowi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej herb Obwodu Kijowskiego podkreślił znaczenie dalszej współpracy:
- Wierzymy, że przed nami nowy etap wspólnego działania. Chcemy poznać polskie doświadczenia w zakresie rozwoju gospodarczego. Dobre relacje, które nasz Związek dotychczas zbudował ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów będą podstawą podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw.
W trakcie wizyty miało też miejsce spotkanie w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach z udziałem Wiceprezesa Izby p. Janusza Dramskiego. W trakcie omawiano możliwości inwestycyjne po stronie ukraińskiej i polskiej, jak i organizację współpracy przedsiębiorców w obu krajach.
W tym roku przypada piąta rocznica współpracy polskich i ukraińskich partnerów samorządowych. W czerwcu br. w Kijowie został podpisany kolejny Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej na lata 2019 – 2021.
- Przez pięć lat staraliśmy się dzielić naszymi doświadczeniami samorządowymi z ukraińskimi partnerami. Nasi partnerzy byli zainteresowani poznaniem drogi, którą polski samorząd do tej pory przeszedł. Z kolei polska strona wciąż obserwuje procesy decentralizacyjne, które zachodzą w Ukrainie. Aktualnie poszukujemy nowych obszarów współpracy i jednym z ważniejszych jest ten związany z rozwojem gospodarczym – mówi Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika.
fot. archiwum ŚZGiP
ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 137 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych (www.silesia.org.pl).