W dn. 20 września 2019 r. weszła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ustawa ta określa obowiązki podmiotów publicznych w zakresie zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej oraz nakłada na samorządy obowiązek wyznaczenia osoby pełniącej funkcję koordynatora do spraw dostępności (w terminie do 30 września 2020 r.). W związku z tym, pojawiło się zapotrzebowanie na szkolenia przygotowujące do realizacji obowiązków wynikających dla samorządów z w/w ustawy.
Zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniach realizowanych na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach projektu "Bliżej dostępności", w partnerstwie przez Fundację TUS, Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego oraz Spółdzielnię Socjalną FADO.
Projekt ten jest dofinansowany z środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II. Efektywne polityki społeczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie: 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego). Celem projektu jest zwiększenie potencjału instytucjonalnego jednostek administracji publicznej w zakresie dostępności przestrzeni i budynków dla osób z niepełnosprawnościami i projektowania uniwersalnego.
Pierwotnie szkolenia te odbywały się w formie dwudniowych warsztatów - dwa takie szkolenia, z inicjatywy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, miały się odbyć w kwietniu br. w Katowicach. Jednak ze względu na obowiązujący obecnie w kraju stan epidemii zmieniły się zasady udziału w szkoleniach - ze szkoleń stacjonarnych na szkolenia online (będą się one odbywać w formie webinarium). Dzięki tej zmianie każda osoba spełniająca kryterium udziału, niezależnie od swojej lokalizacji, może wziąć udział w szkoleniu.
Już ponad 660 urzędów z całej Polski szkoli swoich pracowników z zakresu dostępności przestrzeni i budynków dla osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu "Bliżej dostępności" (prawie 1 400 osób). Warto wykorzystać obecny czas na poszerzenie wiedzy dot. dostępności i projektowania uniwersalnego oraz przygotować się do zmieniających się przepisów.
W szkoleniu może wziąć udział pracownik jednostki administracji publicznej (maksymalnie 5 osób z jednostki) zajmujący się jednym z poniższych obszarów działania:
Szkolenie jest BEZPŁATNE i dotyczy tematyki z zakresu dostępności przestrzeni i budynków dla osób z niepełnosprawnościami, dedykowane jest pracownikom jednostek administracji publicznej, wykonującym zadania dotyczące planowania przestrzennego i procesu inwestycyjno-budowlanego.
Więcej informacji o projekcie oraz kryteria naboru na szkolenia można znaleźć na stronie projektowej: https://blizejdostepnosci.pl/
Najważniejsze informacje:
Termin szkolenia można sobie zarezerwować na stronie projektowej w formularzu badania potrzeb w zakładce "Zgłoszenia na szkolenie" (decyduje kolejność zgłoszeń).
Projekt skończy się w czerwcu tego roku. Poniżej propozycje terminów najbliższych szkoleń:
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem organizatora, tj. Bogdanem Banasiem, Specjalistą ds. badania potrzeb w Fundacji TUS (tel.: +48 501 009 857, e-mail: bogdan.banas@tus.org.pl).
Osobą odpowiedzialną w biurze Związku jest Natalia Krupa, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju miast i ochrony środowiska (e-mail: nkrupa@silesia.org.pl).