Światowe Forum Miejskie - podsumowanie

Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości - to hasło, które towarzyszyło spotkaniom odbytym w ramach Światowe Forum Miejskie (WUF). W ciągu pięciu dni w jego trakcie odbyło prawie 500 dyskusji i wydarzeń związanych z rozwojem miast. W WUF11 uczestniczyło bezpośrednio ponad 10 tys. osób ze 174 państw i ponad 6 tys. osób w formie online.

 

- WUF 11 w Katowicach przechodzi już do historii. Za nami pięć niezwykle intensywnych dni spotkań oraz owocnych dyskusji na temat kondycji i rozwoju miast. Przez ten czas opowiadaliśmy przedstawicielom 174 państw z całego świata, dla których tak istotna jest przyszłość miast, o problemie dostępności przestrzeni miejskiej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przypomnieliśmy też, że dziś - ponad 80 lat po wybuchu II wojny światowej - wciąż na świecie odbudowuje się miasta, które ucierpiały w wyniku konfliktów zbrojnych. Za naszą wschodnią granicą trwa właśnie wojna. Już teraz wspieramy uchodźców wojennych z Ukrainy. Będziemy im również pomagać w powojennej odbudowie miejsc, z których w ostatnich miesiącach musieli uciekać – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Organizatorem WUF byli UN-Habitat Polska oraz - w zdecydowanej większości - zewnętrzni partnerzy, którzy zostali wybrani w otwartym naborze. W programie wydarzenia przewidziano kilkanaście rodzajów wydarzeń, w tym m.in. dialogi, sesje specjalne, warsztaty i okrągłe stoły.

Dyskusje zdominowały następujące tematy:

  • Miasta sprawiedliwe;
  • Zielona przyszłość miast;
  • Innowacje i technologie;
  • Budowanie odporności miast;
  • Planowanie i zarządzanie miejskie;
  • Przyszłość gospodarki i finansów miejskich;
  • Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast.

Uczestnicy WUF skupiali swoją uwagę na dwóch dokumentach. Pierwszy World Cities Report, czyli analiza rozwoju miast, która wskazuje, jak aglomeracje powinny zmniejszyć emisje gazów, a także szczegółowo opisuje rozwiązania dla lepszego życia w mieście. Drugi dokument to Krajowa Polityka Miejska, który wskazuje drogę, jaką mają podążać polskie miasta w rozwoju do 2030 roku. Ponadto jednym z elementów, nad którym już teraz miasta muszą zacząć pracować, to idea miasta 15-minutowego.

Partnerami wydarzenia, którzy wspierali organizatorów, ze strony polskiej były: Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Odbywa się co dwa lata. Pierwsza sesja została zorganizowana w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF były Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie, które tym razem trwało od 26 do 30 czerwca 2022 r., odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasło polskiej sesji WUF brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Źródło: materiały prasowe

więcej o WUF poniżej:
https://wuf11.katowice.eu/pl

Data publikacji: 08.07.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy