Stanowisko w sprawie zdalnego trybu obrad

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, mając na uwadze dotychczasowe doświadczenia funkcjonowania samorządów w okresie epidemii COVID-19, postuluje zachowanie możliwości zdalnego prowadzenia obrad organów stanowiących i wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego również w okresie po ustaniu zagrożenia epidemicznego. Taki postulat został zawarty w stanowisku przyjętym podczas posiedzenia on-line 26 marca.

 

W stanowisku w sprawie zachowania możliwości zdalnego trybu obradowania po ustaniu pandemii Covid-19 Zarząd Związku zwraca uwagę, że rzeczywistość codziennego zmagania się z kryzysem pandemicznym wymusiła głęboką rewizję zarówno podjętych wcześniej strategii i planów, jak również sposobów i metod codziennego funkcjonowania wielu instytucji prywatnych i publicznych, w tym również jednostek samorządu terytorialnego.

Jak czytamy w stanowisku:

"Możliwość odbywania zdalnych sesji organów stanowiących jst oraz obrad ich organów wewnętrznych (komisji) i posiedzeń kolegialnych organów wykonawczych, czy też organów pomocniczych jst wynika aktualnie z art. 15 zzx ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zwracamy jednak uwagę, iż okres obowiązywania tej podstawy prawnej jest ściśle związany z okresem trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Naszym zdaniem organizacja, prowadzenie i uczestnictwo w tzw. zdalnych posiedzeniach rad, zarządów oraz innych gremiów samorządowych niesie za sobą szereg udogodnień i korzyści, takich jak: oszczędność czasu, energii i kosztów dojazdu; możliwość uczestnictwa w wielu różnych spotkaniach w ciągu dnia, czy utrzymywania dużej frekwencji i uczestnictwa w obradach pomimo różnych sytuacji życiowych dnia codziennego."

Samorządowcy podkreślają w stanowisku, że kontynuacja i rozwijanie takich możliwości w okresie po epidemii, w sposób pozytywny może również wpłynąć na szerzej rozumianą digitalizację niektórych usług publicznych oraz szybsze oswajanie społeczeństwa z technologiami informatycznymi w urzędach i jednostkach podległych samorządowi terytorialnemu.

Wprowadzenie na stałe do codziennego funkcjonowania samorządów lokalnych ww. form zdalnych czy też hybrydowych będzie zapewne korzystne również dla innych obszarów funkcjonowania administracji samorządowej, które wymagają większej dostępności i zaangażowania mieszkańców (np. różnych form konsultacji społecznych, dyskusji publicznych, prowadzonych w formule on-line).

Dlatego też Zarząd Związku zwraca się z inicjatywą podjęcia wyprzedzających prac zmierzających do wprowadzenia na stałe w obszarze funkcjonowania samorządu możliwości zdalnego funkcjonowania organów stanowiących, wykonawczych oraz opiniotwórczo-doradczych, jako ważnego kierunku zmian w obszarze informatyzacji i cyfryzacji, ale również komunikacji wewnątrz lokalnych wspólnot samorządowych.

tekst całego stanowiska dostępny tutaj

Data publikacji: 30.03.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy