Stanowisko w sprawie systemu opieki w DPS-ach

Poniżej publikujemy stanowisko Zarządu Związku w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia stabilnego i trwałego systemu opieki długoterminowej w domach pomocy społecznej, przyjęte podczas posiedzenia 27 maja w Żywcu.

 

Mając na uwadze wciąż narastające problemy z jakimi borykają się domy pomocy społecznej Śląski Związek Gmin i Powiatów zwraca się z apelem o niezwłoczne podjęcie systemowych działań zapobiegających pogłębiającej się destabilizacji w tych jednostkach wsparcia.

Istnieją uzasadnione obawy, że w związku z kolejnymi podwyżkami płac od 1 lipca 2022 roku dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów i innych pracowników podstawowej działalności, nastąpi fala odejść tych grup pracowników z domów pomocy społecznej do podmiotów leczniczych.

Konsekwencją dla powyższego będzie brak wykwalifikowanego personelu w domach pomocy społecznej, co spowoduje niemożność zapewnienia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych, rehabilitacyjnych i pielęgnacyjnych osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do samodzielnej egzystencji i wymagającym długotrwałej opieki. Brak wyprzedzającej reakcji ze strony Rządu RP i odpowiedzialnych ministerstw nieuchronnie doprowadzi do znaczącego ograniczenia, a być może pozbawienia mieszkańców domów pomocy społecznej profesjonalnej opieki, a w ostateczności załamania systemu.

W związku z tym Śląski Związek Gmin i Powiatów proponuje:

  • przeprowadzenie audytu wydatkowania środków publicznych w ramach POZ na terenie domów pomocy społecznej i wyeliminowanie podwójnego finansowania świadczeń medycznych przez samorządy i NFZ;
  • przeprowadzenie analizy potrzeb i kontroli wydatkowania środków publicznych na pielęgniarską opiekę długoterminową bez względu na miejsce jej realizacji (decyzją Ministra Zdrowia od 1 kwietnia 2015 roku nie prowadzi się sprawozdawczości list oczekujących i czasu oczekiwania na przedmiotowe świadczenia);
  • przeprowadzenie analizy koszyka świadczeń NFZ i dostosowanie go do potrzeb osób zamieszkujących w domach pomocy społecznej;
  • wprowadzenie na terenie domów pomocy społecznej podziału usług na medyczne (finansowane z NFZ) i pozamedyczne (finansowane przez dom pomocy społecznej).

Biorąc pod uwagę powyższe, postulujemy podjęcie przez Rząd systemowych rozwiązań celem zapewnienia stabilnego i trwałego systemu opieki długoterminowej w domach pomocy społecznej.

Data publikacji: 31.05.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy