Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - po spotkaniu w Kochanowicach

6 maja 2021 r. w gminie Kochanowice, z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbyło się spotkanie na temat Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy z mniejszych gmin z woj. śląskiego i opolskiego oraz przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), w tym Prezes Bartłomiej Druziński oraz dyrektorzy departamentów KZN.

 

Tematem spotkania było przedstawienie nowego rządowego programu: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM). Gospodarzem spotkania był wójt gminy Kochanowice, członek Zarządu Związku Ireneusz Czech. W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy z mniejszych gmin z północnej i centralnej części  terenu  naszego województwa oraz z województwa opolskiego, z którymi śląskie gminy współpracują. W spotkaniu wziął też udział Poseł Andrzej Gawron, który od początku zabiegał o jego organizację.

materiał wideo dostępny poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=eftlONwduwU

Celem jest podpisanie umowy przystąpienia do SIM

- Do tej pory udało się się zebrać informacje z sąsiadujących gmin oraz z 6 powiatów, które są zainteresowane przystąpieniem do tego programu. Jesteśmy po wstępnym rozpoznaniu zasobów nieruchomości mienia komunalnego. Wiemy co chcemy wspólnie w tym zakresie osiągnąć. Mam nadzieje, że nasza współpraca z Krajowym Zasobem Nieruchomościami zakończy się podpisaniem umowy przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – tymi słowami wójt gminy Kochanowice Ireneusz Czech rozpoczął spotkanie, które miało miejsce w Gminnym Centrum Kultury i Informacji.

Z kolei Poseł Andrzej Gawron zwrócił uwagę, że: -program nie służy tylko zaspokojeniu potrzeb wspólnot lokalnych, ale to także potencjał gminy. Będą to nowe mieszkania, które będą zapobiegać wyludnianiu się miejscowości, a nawet mogą spowodować wzrost liczby mieszkańców, co z kolei pozytywnie wpłynie na budżety gmin.

Ponad 80 porozumień już podpisanych

Kluczowym partnerem rządowego programu SIM są gminy i powiaty. Podczas spotkania przedstawiciele KZN odnieśli się m.in. do dotychczasowej współpracy z ponad 200 gminami w Polsce. Zwrócili uwagę, że podpisano już ponad 80 porozumień o współpracy, która dotyczy realizowania wspólnych inwestycji mieszkaniowych wspieranych środkami publicznymi.

- Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa adresowana jest m.in. do osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. "zdolność czynszową", których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny - wytłumaczył Prezes Bartłomiej Druziński.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane aspekty finansowe tworzenia SIM oraz modele i etapy współpracy z samorządami lokalnymi. Gmina na objęcie udziałów w nowotworzonym SIM może otrzymać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa jednorazowo wsparcie w wysokości do 3 milionów złotych.

zdjęcie z wydarzenia dostępne tutaj 

Data publikacji: 10.05.2021 r.

Polecamy
Współpracujemy