Rudzki Półmaraton Industrialny w 30. rocznicę samorządu - podsumowanie

Blisko 300 zawodników wzięło udział w wirtualnym Rudzkim Półmaratonie Industrialnym. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną uczestnicy biegali indywidualnie lub w małych grupkach, a swój wynik rejestrowali na specjalnej platformie. Ze względu na przypadającą w tym roku 30. rocznicę odbudowy samorządu lokalnego w Polsce, Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb” Ruda Śląska - organizator we współpracy z naszym Związkiem przeprowadził w jego ramach także klasyfikację samorządową.

Bieg odbył się na dystansie półmaratońskim, w biegu na 10 km oraz marszu Nordic Walking.

- Tegoroczna odsłona rudzkiego półmaratonu była wyjątkowa. Nie było tradycyjnej rywalizacji "ramię w ramię", jak ma to miejsce na prawdziwych zawodach, nie można też było z tego powodu poczuć wyjątkowej atmosfery, która towarzyszy takim imprezom. Pomimo tego wielu zawodników zdecydowało się skorzystać z takiej formy współzawodnictwa - komentuje dyrektor biegu August Jakubik.

Dla nas, organizatorów, to bardzo ważne, że pomimo wybuchu epidemii zawodnicy nie odwrócili się i chcieli wraz z nami wspólnie podtrzymać kilkuletnią już tradycję rozgrywania w Rudzie Śląskiej półmaratonu. Mam też nadzieję, że za rok uda się spotkać na starcie VII Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego rozgrywanego już w tradycyjnej formule – dodaje.

W grę wchodził półmaraton - 21,1 km, bieg na 10 km oraz marsz Nordic Walking na takim samym dystansie. Każdy z zawodników, który pokonał wybrany dystans, po rejestracji za pomocą specjalnego formularza przesyłał swój wynik wraz ze zdjęciem lub zrzutem ekranu pokazującym bieg z widocznym dystansem i czasem zarejestrowanym przez urządzenie rejestrujące (zegarek lub telefon z GPS).

Kto zwyciężył?

Zwycięzcą biegu głównego na dystansie 21,1 km został rudzianin Przemysław Basa, który półmaraton przebiegł w czasie 1:20:37.

Wirtualną rywalizację zdominowali rudzianie. W półmaratonie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet wywalczyła Anna Skupień z czasem 01:32:17, natomiast wśród mężczyzn zwyciężył Przemysław Basa z czasem 01:20:37. Na dystansie 10 km w biegu zwyciężył także rudzianin Michał Żelasko z czasem 0:39:09, a wśród kobiet katowiczanka reprezentująca rudzki klub Aneta Rajda z czasem 0:42:54. W konkurencji Nordic Walking wśród kobiet najlepsza została Elżbieta Mikołajczyk z Zabrza, a pośród mężczyzn zwyciężył rudzianin Michał Socha.

A jak wypadła klasyfikacja samorządowa?

W klasyfikacji samorządowej przeprowadzonej na dystansie 10 km - w kategorii kobiet - zwyciężyła Natalia Krupa, pracownik biura naszego Związku z czasem 00:53:40. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Skupień z Urzędu Miasta w Rybniku z czasem 00:58:20, trzecie Marlena Socha z czasem 00:59:23.

Z kolei w kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zajął Tomasz Kulpok z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej z czasem 00:41:25, drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Mejerowi, Wiceprezydentowi Rudy Śląskiej, z czasem 00:46:29. Trzecie miejsce zajął Przemysław Antkowiak, pracownik biura naszego Związku z czasem 00:55:16.

- W tym roku, który dla środowiska samorządowego jest szczególny ze względu na przypadający jubileusz, nasz Związek poprzez swoją działalność, stara się podkreślać rolę samorządowych wspólnot lokalnych w szerokim tego słowa znaczeniu - wyjaśnia Witold Magryś, Dyrektor biura Związku i dodaje:

- Mimo, że Półmaraton odbył się w formie wirtualnej, to przecież wciąż jest dowodem na to, że wokół ważnych wartości możemy i potrafimy się integrować. W tym przypadku wspieramy ideę podejmowania aktywności sportowej, która ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Jednocześnie poprzez samorządowe zaangażowanie przypominamy, że już 30 lat każdego dnia, mieszkając w swojej gminie, tworzymy wspólnotę lokalną.

Tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego miała się odbyć w sobotę 1 sierpnia o godz. 21:30, jednak sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie pozwoliła na to, żeby bieg mógł być przeprowadzony bezpiecznie dla uczestników. Stąd też pomysł na zorganizowanie zawodów w wirtualnej wersji. Zawodnicy mieli 52 dni (od 10 czerwca do 1 sierpnia) na pokonanie wybranego dystansu.

12 sierpnia na Burloch Arenie w Rudzie Śląskiej odbyła się ceremonia wręczenia nagród z udziałem Michała Pierończyka, Wiceprezydenta Rudy Śląskiej, Witolda Magrysia, Dyrektora biura Związku oraz Augusta Jakubika, Dyrektora biegu.