Relacja ZMP z lutowego posiedzenia Komisji Wspólnej

Relacja prasowa Związku Miast Polskich

Debata o finansach oświaty, przygotowanie na przyjęcie uchodźców z Ukrainy w razie eskalacji konfliktu z Rosją i umożliwienie dużym miastom aplikację o środki z FRDL to główne tematy KWRIST 23 lutego.

O finansach oświaty na osobnym spotkaniu

Do 20 marca br. odbędzie się specjalne, dodatkowe spotkanie KWRiST poświęcone sytuacji, zwłaszcza finansowej w oświacie, zapowiedział minister Paweł Szefernaker, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej. Propozycję dokładnego terminu i rozwiązań przygotowywanych przez resorty: edukacji i nauki oraz finansów ustali z ministrem Przemysławem Czarnkiem oraz Sebastianem Skuzą. To odpowiedź na wniosek strony samorządowej, która chciała przeprowadzić dyskusję na temat finansów oświaty już na lutowym posiedzeniu. Jak wyjaśnił wiceminister Szefernaker, wprowadzenie tak poważnej dyskusji przy sporej liczbie punktów w porządku obrad i dodatkowo zgłoszonych spraw bieżących sparaliżowałoby posiedzenie Komisji.

Konflikt Rosja - Ukraina - przygotowanie na napływ uchodźców

Na wniosek strony samorządowej wiceminister Szefernaker poinformował o przygotowaniach rządu na ewentualny napływ uchodźców z Ukrainy wobec realnej groźby eskalacji konfliktu z Rosją. Minister zapewnił, że w razie potrzeby zorganizuje dla samorządowców specjalną wideokonferencję w tej sprawie.

Poinformował, że od kilku tygodni MSWiA prowadzi przygotowania na podstawie planów zarządzania kryzysowego.

- Przygotowaliśmy plan szczegółowy, gdyby zaszła potrzeba przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób napływających z terytorium Ukrainy. Plan został przyjęty w oparciu o współpracę wojewodów z wieloma instytucjami, przede wszystkim w ramach odpraw, w których brała udział m.in. Straż Graniczna, Urząd ds. Cudzoziemców i inne instytucje podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji – mówił wiceminister Szefernaker.

Od kilku dni działa też specjalny międzyresortowy zespół, w którym są przedstawiciele ministerstw właściwych do: obrony narodowej, pracy, spraw zagranicznych, zdrowia, a także najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce. Na obecnym, pierwszym etapie działań w procedurę zostały zaangażowane także niektóre samorządy, głównie z województw lubelskiego i podkarpackiego, które bezpośrednio sąsiadują z Ukrainą. To tam mają być bowiem tworzone tzw. miejsca recepcyjne w razie napływu uchodźców z Ukrainy. W części województw działają silne ośrodki akademickie, dysponujące choćby dużą bazą łóżek.

- Na tym etapie mamy rozpisane scenariusze i pewną pulę miejsc na przyjęcie dosyć dużej grupy uchodźców. Jeszcze nie ma potrzeby bardziej angażować jednostek samorządu terytorialnego, choć zapewne - jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego na taką skalę, która by wymuszała na Polsce przyjęcie bardzo dużej grupy uchodźców – to będziemy się z Państwem kontaktować i i konsultować, nie tylko na poziomie wojewodów, ale i szczeblu rządowym – informował wiceminister Szefernaker.

Jak zapewnił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przedstawiciel ZMP w KWRiST, samorządowcy rozumieją to, że na razie nie wszyscy zostali włączeni w przygotowania do ewentualnego przyjęcia uchodźców. Zwrócił jednak uwagę, że warto zorganizować spotkanie (analogiczne do tego, które odbyło się w sprawie uchodźców z Afganistanu) dotyczące organizacji nauczania dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zwłaszcza że w ostatnim czasie, po przyjęciu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, z 6 do 24 miesięcy został wydłużony okres powierzenia pracy m.in. Ukraińcom. Ci w związku z tym zaczęli ściągać do Polski swoje rodziny i pojawił się problem z systemowym objęciem przez szkoły nauczaniem zarówno języka polskiego (jak i potem – ukraińskiego), uczniów pochodzących z Ukrainy. Prezydent Karnowski zaapelował do ministra Szefernakera o przekonanie resortu edukacji, że zaplanowane w subwencji oświatowej środki na ten cel są niewystarczające.

- Warto porozmawiać z Ministerstwem Edukacji i Nauki, nie czekając na rozwój wypadków, aby było bardziej otwarte na nasze potrzeby finansowe związane z nauczaniem języka polskiego obcokrajowców. Warto to już wdrażać, nie czekając na zwiększenie liczby uchodźców z Ukrainy – apelował prezydent Karnowski.

Zastępca Dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym, Marcin Nowak przypomniał, że na 2022 rok zostały zwiększone środki finansowe na uczniów w oddziałach przygotowawczych, do których uczęszczają uczniowie z zagranicy, co świadczy o tym, że MEiN widzi te problemy.

Ustalono, że odbędzie się osobne spotkanie w sprawie uchodźców z Ukrainy, w którym wezmą udział nie tylko przedstawiciele województw wschodnich, ale także dużych miast, do których z całą pewnością dotrą uchodźcy. Potrzebne jest zaplanowanie pewnych działań, dotyczących nie tylko edukacji, ale również przyjęcia, aprowizacji czy aktywizacji zawodowej – na wzór działań dotyczących Afgańczyków, wypracowanych podczas wspólnych spotkań rządowo-samorządowych.

Apel o dołączenie dużych miast do FRDL

Po raz kolejny Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej zaapelował o umożliwienie miastom na prawach powiatu oraz województwom samorządowym aplikowania o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadania mostowe, obwodnicowe i dojazdowe do specjalnych stref ekonomicznych. To wniosek lutowego Zespołu ds. Infrastruktury. Jest to teraz możliwe, jako że trwają prace nad nowelizacją ustawy o RFRD, która ma poszerzyć katalog zadań możliwych do realizacji ze środków Funduszu. Jak zaznaczył sekretarz Wójcik, samorządowcy są do dyspozycji, by zaproponować treść zapisu. Jednocześnie podziękował za bardzo szybkie rozstrzygnięcie wniosków w obecnym naborze wniosków w ramach RFRD, co pozwoli szybko rozpocząć proces inwestycyjny.

Nawałnice eliminują zarządzanie kryzysowe

O trudnej sytuacji praktycznie w całym kraju po ostatnich nawałnicach, braku prądu i łączności - mówił Wójt Cekcyna, Jacek Brygman. Okazało się, po 2-3 godzinach braku prądu w wyniku przerwania linii energetycznej przestają działać również stacje telefonii komórkowej i nie ma kontaktu również z centrami zarządzania kryzysowego. Konieczne jest więc wyasygnowanie pieniędzy na sfinansowanie agregatów prądotwórczych w każdym powiecie.

W MSWiA trwają prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi w tym zakresie, które być może zostaną wprowadzone przy nowelizacji ustawy o ochronie ludności - poinformowała wiceminister Paweł Szefernaker. I w związku z tymi pracami poprosił o wskazanie przez starostów miejsc, gdzie takie agregaty powinny zostać zainstalowane, a rząd je sfinansuje.

hh

Polecamy




Współpracujemy