Procedura dot. sygnalistów

Przypominamy o możliwości skorzystania z projektu procedury, która reguluje sposób zgłaszania przypadków nieprawidłowości oraz ochrony osób dokonujących zgłoszeń. Dokument wypracowała w ciągu ostatnich miesięcy Grupa Innowacji Samorządowych, działająca przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Jest on upowszechniany wśród wszystkich zainteresowanych samorządów z całej Polski.

 

- Opracowany dokument jest punktem wyjściowym do wypracowania i wdrożenia projektu procedury przez każdą jednostkę samorządu terytorialnego uwzględniając własne, indywidualne potrzeby i realia – wyjaśnia Marta Kulbaka, Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacji Urzędu Miasta Lublin.

W procedurze uwzględniono najważniejsze zagadnienia związane ze zgłaszaniem nieprawidłowości przez sygnalistów, tj.:

  • określono role i uprawnienia, w szczególności wskazano osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń, w tym prowadzenie rejestru wszystkich zgłoszeń oraz zapewnienie obowiązku informacyjnego wobec osoby dokonującej zgłoszenia,
  • sposób procedowania wskazano wewnętrzne kanały zgłoszeń,
  • wskazano mechanizmy ochrony osób dokonujących zgłoszeń.
  • wskazano sposób zapoznania pracowników z informacjami nt. wewnętrznych możliwości zgłaszania nieprawidłowości.

Wypracowany dokument (w formie zarządzenia wraz z załącznikami) został bezpłatnie udostępniony zainteresowanym samorządom z całej Polski – pełna jej treść dostępna poniżej:

https://old2022.silesia.org.pl/aktualnosci/powstala-procedura-dotyczaca-sygnalistow,1090

Sygnaliści w sektorze publicznym i prywatnym

Wszystkie wskazane w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii podmioty prawne będą miały obowiązek ustanowienia procedur, rozwiązań prawnych i organizacyjnych oraz wdrożenia narzędzi spełniających jej wymagania.

- Wyjątkiem w stosowaniu tych przepisów będą gminy, które zamieszkuje mniej niż 10 tys. mieszkańców lub zatrudniające mniej niż 50 pracowników o ile ustawodawca nie zdecyduje odmiennie. Wyłączone z tego obowiązku będą również podmioty z sektora prywatnego, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników – mówi Joanna Nowatkowska-Banaszak, Zastępca Naczelnika Wydziału Kadr, Szkoleń i Płac, Urząd Miejski w Gliwicach.

Termin, w którym w Polsce mają zostać wdrożone postanowienia tej dyrektywy mija 17 grudnia 2021 r. Zgodnie z nią sygnalistą podlegającym ochronie jest osoba dokonująca zgłoszenia, pracująca w sektorze prywatnym lub publicznym, która uzyskała informacje na temat naruszeń w kontekście związanym z pracą, niezależnie od tego, czy stosunek pracy trwa, ustał, czy dopiero ma zostać nawiązany.

Efekt kilkumiesięcznych prac i doświadczenia

Prace nad procedurą trwały kilka miesięcy i są rezultatem doświadczeń pracowników samorządowych, którzy na co dzień współpracują ze sobą w ramach tzw. Grupy Innowacji Samorządowych (GIS).

Grupa ta powstała w 2015 r. w ramach przedsięwzięcia „Benchmarking – Kontynuacja”, koordynowanego przez Śląski Związek Gmin i Powiatów.

- Celem jej działania jest zastosowanie innowacyjnego podejścia w różnych sferach aktywności samorządów lokalnych, którego efekty można wdrożyć na szerszą skalę. W cyklicznych spotkaniach grupy biorą udział zarówno eksperci, jak i zainteresowani daną tematyką pracownicy urzędów biorących udział w przedsięwzięciu – wyjaśnia Witold Magryś, Dyrektor biura Związku.

Skład Grupy odpowiedzialnej za opracowanie propozycji procedury dotyczącej zgłaszania przypadków nieprawidłowości oraz ochrony osób dokonujących zgłoszeń obejmował następujące jednostki: Bydgoszcz, Czeladź, Częstochowa, Gliwice, Konopiska, Lublin, Miasteczko Śląskie, Pawłowice, powiat opoczyński, powiat radomszczański, powiat sieradzki, Pyskowice, Radlin, Ruda Śląska, Rzeszów, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zbrosławice, Żory.

więcej o GIS kliknij tutaj

ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 142 jednostki samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych (www.silesia.org.pl).

 

Data publikacji: 29.11.2021

Polecamy




Współpracujemy