Powiat Tarnogórski - prezentacja

W ramach prezentacji nowych jednostek członkowskich naszego Związku zachęcamy do zapoznania się z informacjami związanymi z Powiatem Tarnogórskim.

 

Powiat tarnogórski leży na południu Polski, w środkowo-północnej części województwa śląskiego,
na obrzeżu aglomeracji śląskiej. Zajmuje obszar 644 km2 i jest silnie zaludniony i zurbanizowany.

W jego skład wchodzą miasta (gminy miejskie): Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry oraz gminy wiejskie: Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg, Zbrosławice.

Powiat Tarnogórski to z jednej strony obszar rozwinięty przemysłowo i technologicznie, a z drugiej strony posiada wiele terenów o charakterze rolniczo-leśnym. Przez powiat przebiegają główne trasy komunikacyjne: Tarnogórski węzeł kolejowy (największa stacja rozrządowa w Polsce), drogi krajowe: DK11, DK78, droga ekspresowa S1, autostrada A1. Na terenie Powiatu Tarnogórskiego znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, do którego w ramach rewitalizacji linii kolejowej Tarnowskie Góry–Zawiercie powstaje stacja Pyrzowice Lotnisko.

Powiat Tarnogórski to teren o bogatej historii oraz z wieloma atrakcjami turystycznymi. Do najpopularniejszych atrakcji Powiatu Tarnogórskiego należą:

  • wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz leżąca na śląskim Szlaku Zabytków Techniki - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga;
  • liczne pałace np.: Pałac Kawalera w Świerklańcu, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim mieszczące się w zabytkowym, dziewiętnastowiecznym pałacu hrabiów Henckel von Donnersmarck, Pałac w Brynku, Pałac w Łubiu;
  • Jezioro Chechło-Nakło w gminie Świerklaniec;
  • zbiornik „Zielona” w gminie Kalety;
  • Rezerwat Leśny „Segiet” i wiele innych.

więcej o Powiecie Tarnogórskim poniżej:
https://powiat.tarnogorski.pl/

Przypominamy, że pod koniec stycznia Zarząd Związku zdecydował o przyjęciu aż pięciu nowych jednostek - pozostałych nowych członków Związku będziemy systematycznie prezentować w naszym portalu.

więcej o liście nowych jst poniżej:
https://old2022.silesia.org.pl/aktualnosci/az-piec-nowych-jednostek-czlonkowskich-w-zwiazku,1300

Data publikacji: 08.02.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy