Posiedzenie Komisji "Energetycznej" - białe certyfikaty

Efektywność energetyczna w kontekście uzyskiwania tzw. białych certyfikatów była tematem marcowego (10.03) posiedzenia Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej naszego Związku. W wideokonferencji w roli prelegentów wzięli udział przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Do tematyki posiedzenia, a więc tzw. białych certyfikatów uzyskiwanych dla zadań uwzględnionych w dokumentach strategicznych, których celem jest ograniczenie niskiej emisji (Plan gospodarki niskoemisyjnej, Gminny program niskoemisyjny, Program Ograniczania Niskiej Emisji, Plan na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP)), wprowadzili przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Przypomnieli oni cele pozyskiwania białych certyfikatów oraz warunki, które trzeba spełnić, aby móc się o nie ubiegać.

Celem oszczędzanie energii

System świadectw efektywności energetycznej, a więc tzw. białych certyfikatów opiera się o przepisy ustawy o efektywności energetycznej. Jest to mechanizm umożliwiający otrzymanie dodatkowych środków pieniężnych za wykonanie modernizacji, które służą poprawie efektywności energetycznej.

Z powyższego wsparcia może skorzystać każdy podmiot, o ile spełnia warunki zapisane w ustawie o efektywności energetycznej, przeprowadzi audyt efektywności energetycznej oraz przejdzie pozytywną ocenę wniosku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Białe certyfikaty wydawane są wyłącznie dla planowanych (przyszłych) przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, co znaczy, że wniosek do URE należy zgłosić przed podpisaniem umowy z Wykonawcą i rozpoczęciem modernizacji.

Przedstawiciele KAPE wskazali też podmioty, które mogą być "uczestnikami" tzw. białych certyfikatów: 

  • podmioty realizujące przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej (PSPEE);
  • podmioty objęte obowiązkiem uzyskania i umorzenia białych certyfikatów (BC).

W drugiej części swojego wystąpienia reprezentanci KAPE omówili procedurę uzyskiwania białych certyfikatów oraz typy wspieranych działań.

Białe certyfikaty a zadania samorządów

W drugiej części posiedzenia swoimi doświadczeniami w zakresie pozyskiwania tzw. białych certyfikatów w kontekście praktycznych problemów podzielił się przedstawiciel Urzędu Miasta Katowice. 

W ostatniej części spotkania miało miejsce wystąpienie przedstawicielka Urzędu Regulacji Energetyki na temat roli systemu białych certyfikatów w realizacji zadań samorządów. Omówiono praktyczne informacje w zakresie uzyskiwania białych certyfikatów w ramach programów niskoemisyjnych. Urząd Regulacji Energetyki jest instytucją, która weryfikuje wnioski i audyty, a także wydaje świadectwa efektywności energetycznej.

Więcej o Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej - kliknij tutaj

Data publikacji: 11.03.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy