Po posiedzeniu Zarządu Związku

Kwestie związane z aktualną sytuacją wojenną w Ukrainie i akcja pomocowa Związku dla ukraińskich samorządów - o tym m.in debatował Zarząd Związku 29 kwietnia w Bielsku-Białej. W porządku obrad znalazły się także tematy dotyczące stabilności finansów jst w kontekście szerszej dyskusji na temat finansów publicznych.

 

Dyskusję rozpoczęła relacja Dariusza Skrobola, Burmistrza Pszczyny, który niedawno był w Buczy w Obwodzie Kijowskim w Ukrainie. Z kontaktów ze stroną ukraińską, co potwierdził również Burmistrz Pszczyny wynika, że obecnie najważniejsze jest dopasowanie pomocy do aktualnych potrzeb samorządów z Ukrainy.

- Wyzwaniem dla ukraińskiego narodu będzie nie tylko odbudowanie strat materialnych, ale przede wszystkim tych moralnych i mentalnych - podkreślił Dariusz Skrobol.

Przewodniczący Związku, Prezydent Rybnika Piotr Kuczera przypomniał o akcji pomocowej pn. „Jesteśmy z Wami! - samorządowa pomoc dla ukraińskich miast Obwodu Kijowskiego", którą zainicjowała nasza organizacja.

- Chcemy w ramach tej akcji przekazać niezbędny sprzęt i towary ukraińskim partnerom. W tym zakresie pozostajemy w stałym kontakcie z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy - powiedział Piotr Kuczera, zachęcając jednocześnie członków Zarządu do udziału w niej.

Więcej o tej akcji poniżej:
https://old2022.silesia.org.pl/aktualnosci/akcja-pomocowa-zwiazku-dla-ukrainskich-samorzadow,1431

Ważnym punktem w porządku obrad był ten związany z nowymi jednostkami członkowskimi Związku. Tym razem do grona gmin i powiatów ŚZGiP dołączyły dwie gminy, gmina Bobrowniki i gmina Hażlach. To też oznacza, że nasza organizacja od dziś liczy 153 jednostki samorządu terytorialnego z naszego województwa.

W drugiej części spotkania zostały omówione projekty stanowisk, spora ich część była związana z różnymi aspektami finansów samorządów.

Pierwsze stanowisko w sprawie skutków kolejnych planowanych zmian podatkowych dla budżetów samorządowych w kontekście stabilności finansów jst i ich zdolności do realizacji niezbędnych zadań przedstawił Witold Magryś, Dyrektor biura Związku.

W przyjętym dokumencie Zarząd wyjaśnia, iż aktualna sytuacja gospodarcza i polityczna Polski i szerzej Europy nie jest dobrym momentem na dokonywanie zmian podatkowych, mających stanowić panaceum na skutki uchwalonych w poprzednim roku przepisów tzw. Polskiego Ładu. Samorządy przypominają przy tej okazji również, że duże straty poniosły na skutek zmian w PIT w latach 2018-2021.

W kontekście całościowego kształtu systemu finansów samorządów terytorialnych od dawna mówi się o potrzebie zreformowania aktualnego systemu dochodów jst i odpowiednich zmianach w systemie finansów publicznych. (...) Oczekujemy pogłębionej dyskusji i prac nad zmianą systemu finansowania jst, ukierunkowanych na zapewnienie samorządom wszystkich kategorii stabilnych systemowo źródeł dochodów na poziomie, pozwalającym im na odpowiednie zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych.

Drugim omówionym i przyjętym stanowiskiem było to dotyczące wzrostu od 1 lipca 2022 r. najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz dysproporcji płac pomiędzy personelem medycznym zatrudnionym w podmiotach leczniczych a domach pomocy społecznej. Temat ten przedstawił Adam Neumanna, Prezydent Gliwic, członek Zarządu Związku.

Zmiany przewidziane projektem ustawy nie prowadzą do rozwiązania zasadniczych i kluczowych problemów związanych z finansowaniem, a w konsekwencji także funkcjonowaniem służby zdrowia, a w rzeczywistości pogłębiają występujące w tym zakresie zjawiska niekorzystne. - czytamy w stanowisku.

 - Apelujemy o dokonanie kwantyfikacji wpływu regulacji i ryzyka, jakie mogą wystąpić po wprowadzeniu nowelizacji ustawy. Wnioskujemy też o uregulowanie kwestii płacowej wobec pracowników niewykonujących zawodów medycznych, uwzględniając te grupy zawodowe przy sfinansowaniu ze środków z Narodowego Funduszu Zdrowia - mówił w trakcie prezentacji stanowiska Adam Neumann.

Ponadto Zarząd Związku podkreśla, że równie ważne jest uregulowanie kwestii wynagradzania personelu medycznego w sposób jednorodny, czyli finansowanie wszystkich usług zdrowotnych z budżetu NFZ niezależnie od miejsca udzielania świadczeń.

Projekt ustawy ponownie próbuje zrzucić częściowe finansowanie ochrony zdrowia na samorządy terytorialne. Przyjęcie proponowanych rozwiązań tylko pogłębi i tak trudną sytuację, w jakiej znalazły się samorządy po wejściu w życie m.in. Polskiego Ładu - podsumowują samorządowcy.

Z dalszej części spotkania samorządowcy omówili projekt stanowiska dotyczący negatywnego oddziaływania wzrostu kosztów obsługi długu publicznego na rozwój samorządów lokalnych.

Zarząd Związku w przyjętym dokumencie zwraca uwagę, że w ostatnim czasie nastąpił mocno odczuwalny wzrost kosztów obsługi długu publicznego. Stałe podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowało znaczący wzrost WIBOR-u w ostatnich miesiącach, a co z tym związane wzrost kosztów obsługi długu publicznego i niestety w najbliższej przyszłości można się spodziewać dalszych wzrostów tych kosztów.

W efekcie, środki finansowe, które samorządy lokalne mogłyby zagospodarować na zaspokajanie potrzeb mieszkańców, zmuszone są zabezpieczyć na spłatę kosztów obsługi zadłużenia - mówią samorządowcy.

Jednostki samorządu lokalnego, chcąc sfinansować planowane inwestycje, zarówno z udziałem pozyskanych środków zewnętrznych, jak i bez takiego wsparcia, często sięgają po różnorodne produkty dłużne. Wysokie i stale rosnące koszty obsługi długu uniemożliwią samorządom sięganie po te produkty, a to z kolei oznacza konieczność rezygnacji z realizacji wielu aktualnie podejmowanych i planowanych projektów i zadań.

Rozwój naszych lokalnych społeczności, który w ostatnich trzech dekadach był dynamiczny, a jego efekty widoczne są w samorządach w całej Polsce, zostanie wyraźnie wyhamowany. Samorządy nie będą sięgały po środki unijne i krajowe na realizację inwestycji, gdyż nie będzie ich stać na wkład własny, który często jest pokrywany produktami dłużnymi, np. kredytami czy obligacjami - podkreślają samorządowcy.

Stanowiska zostaną opublikowane w kolejnym tygodniu.

- Cieszę się, że tym razem mogliśmy się spotkać w Bielsku-Białej. Dziś w centrum naszej uwagi były kwestie dotyczące finansów samorządów oraz wsparcia naszych ukraińskich partnerów. Rozmawialiśmy też o tym, z jakimi problemami, w bieżącym realizowaniu zadań, mierzą się mniejsze jednostki samorządu, a tych w naszej organizacji jest wiele - powiedział pod koniec spotkania Jarosław Klimaszewski, Prezydent Bielska-Białej, Wiceprzewodniczący Związku, przypominając o zbliżającym się z terminie sesji Zgromadzenia Ogólnego.

Zarząd Związku w ramach ostatniego punktu obrad omówił program sesji zaplanowanej na dzień 7 czerwca, listę zaproszonych gości oraz uzgodnił zagadnienia samorządowe, które zostaną w jej trakcie omówione w formie stanowisk.

zdjęcia dostępne tutaj

Data publikacji: 29.04.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy