Pismo w sprawie ustawy dotyczącej OZE i rozliczeń prosumentów

Związek skierował do Marszałka Sejmu RP, Elżbiety Witek pismo w sprawie zmian w systemie rozliczeń prosumentów wytwarzających energię z instalacji fotowoltaicznych. Zwraca się w nim z apelem o podjęcie pilnych działań legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o OZE w zakresie rozliczania prosumentów wytwarzających energię z instalacji fotowoltaicznych. Dotyczy to instalacji wybudowanych w ramach projektów parasolowych oraz grantowych, realizowanych na rzecz mieszkańców przez samorządy terytorialne.
 

 

Jak wyjaśnia Związek w piśmie, podczas ubiegłorocznych prac nad nowelizacją ustawy o oze, samorządy zgłaszały wątpliwości, czy proponowane przez ustawodawcę rozwiązanie prawne zapewni wszystkim mieszkańcom – beneficjentom projektów parasolowych – równy dostęp do korzystania z energii wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych.

Zwracaliśmy uwagę na możliwość zaistnienia sytuacji, w której na dwóch sąsiadujących ze sobą nieruchomościach zostaną zastosowane dwa odmienne sposoby rozliczenia energii, z czego jeden będzie znacznie mniej korzystny z punktu widzenia prosumenta - podkreślają przedstawiciele Związku.

Dlatego też Związek proponował wprowadzenie co najmniej dwuletniego vacatio legis dla projektów z zakresu fotowoltaiki, które uzyskały dofinansowanie ze środków UE i są realizowane obecnie lub zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch/trzech lat przez samorządy lub też pozostawienie w podobnym okresie możliwości wyboru przez beneficjenta sposobu rozliczenia.

W tej sprawie Związek przyjął w sierpniu 2021 r. stanowisko, w podobnym tonie nieco później wypowiedziało się Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

Samorządowcy w piśmie do pani Marszałek doceniają fakt, że uwagi zgłaszane przez samorządy spotkały się ze zrozumieniem ze strony Parlamentarzystów z Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W efekcie szeregu spotkań konsultacyjnych ze środowiskiem samorządowym, została wypracowana tzw. „poprawka samorządowa”, która wychodziła naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów, pozwalając na zakończenie ww. projektów parasolowych na dotychczasowych warunkach dla mieszkańców (uczestników projektów), którzy podpisali umowy z gminami na realizację instalacji przed 31 marca 2022 roku - uzupełniają przedstawiciele Związku.

Poprawka zakładała też wydłużenie terminu zgłoszenia instalacji do operatora sieci do grudnia 2023 r., co pozwoliłoby na skuteczne zakończenie rozpoczętych już projektów. Poprawka ta została zgłoszona podczas prac Senatu RP nad ustawą, jednak, pomimo licznych apeli samorządowców, nie została uwzględniona przez większość senacką. W konsekwencji Sejm nie miał już możliwości wprowadzenia rzeczonej poprawki.

Jednakże już podczas prac sejmowych, przedstawiciele partii rządzącej zadeklarowali wprowadzenie „poprawki samorządowej” po przyjęciu ustawy i podpisaniu jej przez Pana Prezydenta RP, uruchamiając szybką ścieżkę nowelizacyjną, tak aby zdążyć z jej wprowadzeniem przed końcem marca 2022 r., tj. terminem wejścia w życie ustawy o oze.

Głęboko wierzymy, że złożone samorządom, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy zamierzali zrezygnować z uczestnictwa w projektach i zamontować instalacje PV na własną rękę, deklaracje, zostaną dotrzymane - mówią samorządowcy.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska sytuacja dotyczy ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Brak przedmiotowej nowelizacji skutkował będzie ponownymi, masowymi rezygnacjami z uczestnictwa w projektach gminnych, a w konsekwencji koniecznością zwrotu olbrzymich środków do UE przez samorządy na skutek niezrealizowania wskaźników projektowych.

Dodatkowo w swoim Związek zwraca uwagę na fakt, że wiele gmin, które korzystały z konkursów dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wybierało nie tylko formułę parasolową realizacji swojego projektu, ale również formułę grantową, w której inwestorem był mieszkaniec, natomiast zanim wykonał inwestycję w formie mikroinstalacji fotowoltaicznej w ramach takiego projektu grantowego, był zobowiązany do złożenia odpowiedniego wniosku i podpisania z gminą umowy o powierzenie grantu na ten cel.

W związku z tym uważamy, że powinna zostać uwzględniona również formuła grantowa w ramach wprowadzanych zmian do ustawy. Pominięcie w proponowanych w ramach „poprawki samorządowej” zmianach formuły grantowej jest dyskryminujące dla tych mieszkańców i gmin, które wybrały tę formę pomocy - wyjaśniają przedstawiciele Związku.

Postulowane zmiany są szczególnie istotne w obliczu aktualnej sytuacji na rynku paliw i energii, tj. rosnących skokowo cen. Promowanie i wspieranie inwestycji w zieloną energię oraz modernizacja sieci elektroenergetycznej powinno znaleźć się wśród działań o najwyższym priorytecie. W związku z tym uprzejmie proszę o pilne rozpatrzenie niniejszego apelu - czytam w ostatniej części pisma.

treść pisma dostępna tutaj

Data publikacji: 21.01.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy