Odrobiliśmy swoją lekcję z PPP

Rozmowa z Piotrem Derejczykiem, Wójtem gminy Miedźno na temat aktualnie realizowanej inwestycji, która polega na zmodernizowaniu oświetlenia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

  • 14 stycznia gmina Miedźno i spółka IZIM podpisały umowę dotyczącą rozbudowy infrastruktury oświetleniowej, na czym dokładnie będzie polegała ta inwestycja?
     
  •  Jest to kompleksowa rozbudowa i unowocześnienie infrastruktury oświetleniowej w naszej gminie. Inwestycja będzie polegała na zainstalowaniu 1900 opraw LED, dzięki temu  liczba punktów oświetlenia wzrośnie niemal trzykrotnie. Oświetlą one w sumie ok. 74 km dróg, zarówno gminnych, powiatowych, jak i wojewódzkich. Inwestycja będzie dotyczyć dróg, przy których znajduje się zabudowa, planowane są inwestycje, czy też tych, które są najbardziej ruchliwe. Wartość tej inwestycji to prawie 22,4 mln zł.
     
  • Taką inwestycję z pewnością dostrzegą mieszkańcy.
     
  • Z pewnością, gdyż jakość oświetlenia w wielu miejscach naszej gminy od lat była nienajlepsza. Po sygnałach, które do nas docierają ze strony mieszkańców stwierdzamy, że takie aspekty przestrzeni publicznej jak oświetlenie, są dla nich bardzo ważne. To też oznacza, że wszelkie inwestycje poczynione w tym zakresie są istotne z punktu widzenia zaspokajania lokalnych potrzeb. Jednocześnie te oczekiwania stale rosną. Mieszkańcy chcą, aby cała infrastruktura oświetleniowa została zmodernizowana.
     
  • To też było zapewne jedną z przesłanek podjęcia decyzji o wyborze formuły PPP. Jak wiemy działania inwestycyjne w jej ramach często można znacznie szybciej i z większym „rozmachem” zrealizować.
     
  • Wiedzieliśmy, że musimy znaleźć rozwiązanie, które zapewni szybką i kompleksową modernizację oświetlenia. Do tego dochodziły ograniczenia budżetowe. W takiej skali, jak udało się to zaplanować w ramach PPP, nie bylibyśmy w stanie sfinansować tej inwestycji lub też jej realizowanie zajęłoby nam kilkanaście lat. Ważnym aspektem przedsięwzięć wykonywanych w tej formule jest również to, że jego finansowanie nie wpływa na wskaźnik zadłużenia gminy. To też pozwala nam na inwestowanie środków w innych obszarach działalności gminy, w których modelu PPP nie moglibyśmy zastosować.
     
  • Gdyby miał Pan sprowadzić wybór formuły PPP do kilku kryteriów, które są decydujące, to jakie one by były?
     
  • Na pewno jest to wspomniany już aspekt nieobciążania naszego budżetu. Po drugie fakt, że po zakończeniu tej inwestycji cały majątek staje się własnością gminy. Bardzo istotna jest kompleksowość tego przedsięwzięcia, bo zakłada przygotowanie projektu, jego finansowanie, eksploatację i utrzymanie oświetlenia przez osiem lat od momentu zakończenia robót budowlanych. I wreszcie dodałbym również to, że mamy szansę zrealizować tę inwestycję w stosunkowo krótkim czasie.
     
  • Można powiedzieć, że Państwa inwestycja jest pionierska, bo wciąż niewiele samorządów lokalnych decyduje się na takie rozwiązanie. Choć akurat w naszym województwie pojawia się podobny przykład…
     
  • Inspirowaliśmy się doświadczeniami Radzionkowa, który w podobnej formule zmodernizował swoje oświetlenie. Ponadto w literaturze przedmiotu pojawia się wiele przykładów z Europy, a nawet ze świata, które związane są właśnie z zastosowaniem partnerstwa publiczno-prywatnego w dziedzinie unowocześniania infrastruktury oświetleniowej. Od dawna mówi się też, że taka formuła będzie przyszłością, gdy skończą się środki unijne, do których się przyzwyczailiśmy. Warto podkreślić, że w styczniu 2021 r. podpisaliśmy umowę na realizację tej inwestycji, ale prace koncepcyjne rozpoczęliśmy już pięć lat temu. Najpierw studiowaliśmy doświadczenia innych, potem przeprowadzaliśmy audyt naszego oświetlenia, następnie przygotowaliśmy pełną dokumentację. Można powiedzieć, że wypłynęliśmy na głębokie i niezbadane morze, ale - jak to mówią - do odważnych świat należy. Do tej pory chyba całkiem dobrze odrobiliśmy swoją lekcję z PPP, ale wciąż się uczymy. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli się podzielić tymi doświadczeniami z innymi samorządami lokalnymi.
     
  • Tego Państwu życzę. Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Dominika Tkocz

Data publikacji: 03.02.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy