Obliczanie poziomów recyklingu - materiał MKiŚ

Materiał informacyjny: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Poniżej wyjaśniamy, jak obliczyć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, zgodnego z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. ws. sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, za rok 2021 i kolejne lata.

 

Poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych obliczamy zgodnie z następującym wzorem:

P = Mr ÷ Mw

P - poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych   

Mr - łączna masa odpadów komunalnych przygotowanych do ponownego użycia i poddanych recyklingowi       

Mw - łączna masa wytworzonych odpadów komunalnych

Jak obliczyć łączną masę wytworzonych odpadów (Mw)?

Mw obliczamy za dany rok, czyli bierzemy pod uwagę odpady, które danego roku zostały odebrane i zebrane z terenu danej gminy. Do masy odpadów wytworzonych w danym roku nie wliczamy odpadów zmagazynowanych w latach poprzednich. Dane uzyskujemy ze sprawozdań podmiotów odbierających odpady komunalne, zbierających odpady komunalne oraz z PSZOK.

Bierzemy pod uwagę odpady komunalne z grupy 15 oraz z grupy 20, z wyjątkiem odpadów o kodach 20 02 02, 20 03 04 i 20 03 06. Niezależnie od tego, czy zostały od razu przekazane do podmiotu przetwarzającego odpady czy do sortowni – liczy się to do jakiego procesu zostały ostatecznie przekazane.
Do Mw zaliczamy też odpady komunalne poddane recyklingowi „u źródła”, czyli te, które zostały poddane kompostowaniu przez wytwórców odpadów.
Uwaga! W przypadku podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości  w obliczeniach, uwzględnia się odpady komunalne odebrane z terenu danej gminy. Dla każdej gminy składane jest oddzielne sprawozdanie i obliczany jest oddzielnie poziom.

Jak obliczyć ile odpadów zostało poddanych przygotowaniu do ponownego użycia i recyklingowi (Mr)?

Mr obliczamy za dany rok, czyli bierzemy pod uwagę wszystkie odpady, które w danym roku zostały przetworzone, również te, które zostały przekazane do przetworzenia z odpadów magazynowanych w latach poprzednich. Pamiętajmy, że magazynowanie nie jest procesem recyklingu ani przygotowaniem do ponownego użycia. Nadrzędną zasadą zaliczania odpadów komunalnych do odpadów komunalnych poddanych przygotowaniu do ponownego użycia i recyklingu, jest faktyczne poddanie tych odpadów procesowi przygotowania do ponownego użycia lub recyklingu.

Masę odpadów komunalnych przygotowanych do ponownego użycia, oblicza się jako masę produktów i składników produktów, które stały się odpadami komunalnymi oraz przeszły wszystkie niezbędne czynności sprawdzania, oczyszczania i naprawy umożliwiające ponowne użycie bez dalszego sortowania i przetwarzania wstępnego.

Masę odpadów komunalnych poddanych recyklingowi oblicza się w momencie wprowadzenia do procesu recyklingu.

Masę odpadów komunalnych poddanych recyklingowi można obliczać na wyjściu z procesu sortowania, jeżeli:

1) odpady po sortowaniu zostaną następnie poddane recyklingowi oraz

2)masa materiałów lub substancji usuwanych w następujących po sortowaniu w procesach poprzedzających recykling i niepoddawanych następnie recyklingowi nie zostanie zaliczona do masy odpadów komunalnych zgłaszanych, jako poddane recyklingowi.

Do Mr zaliczamy odpady komunalne poddane recyklingowi „u źródła”, czyli te, które zostały poddane kompostowaniu przez wytwórców odpadów.

Bioodpady oraz odpady ulegające biodegradacji, stanowiące odpady komunalne – przypadek szczególny

Zaliczenie ww. odpadu do Mr jest możliwe w następujących przypadkach:

1) musi z nich powstać produkt, który można wprowadzić na rynek, spełniając przepisy szczegółowe: mogą być wprowadzane do obrotu jako nawóz lub środek poprawiający właściwości gleby na podstawie pozwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa [1] lub gdy stanowi produkt nawozowy [2], lub

2) jeżeli powstanie z nich odpad, to też można zaliczyć do odpadów poddanych recyklingowi pod warunkiem, że to co powstało w wyniku kompostowania lub fermentacji  będzie wykorzystywane na powierzchni ziemi i to wykorzystanie przynosi korzyści rolnictwu lub prowadzi do poprawy stanu środowiska [3] .

Dla zaliczenia do odpadów poddanych recyklingowi nie wystarczy zebrać lub odebrać bioodpady stanowiące odpady komunalne w sposób selektywny, gdyż odpady te muszą spełniać jeden z powyżej opisanych warunków.

Uwaga! do dnia 31 grudnia 2026 r. bioodpady stanowiące odpady komunalne, które nie zostały selektywnie zebrane, ale zostały poddane obróbce tlenowej lub beztlenowej, zalicza się do odpadów poddanych recyklingowi, o ile spełniają pozostałe warunki dotyczące zaliczania masy odpadów komunalnych do odpadów poddanych recyklingowi.

więcej poniżej:
https://www.gov.pl/web/klimat/obliczanie-poziomu-przygotowania-do-ponownego-uzycia-i-recyklingu-odpadow-komunalnych

Data publikacji: 23.02.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy