O kryzysie w finansach samorządów w portalu prawo.pl

O kryzysie, który dotyka samorządowe finanse w portalu prawo.pl opowiada Krzysztof Matyjaszczyk, Wiceprzewodniczący Związku, Prezydent Częstochowy.

Dużo wcześniej niż pojawiła się pandemia i problemy z niej wynikające, samorządy sygnalizowały, że ich finansowa kondycja się pogarsza. W zeszłym roku wiele gmin już mocno poczuło, że te prognozy stały się faktem – mówi Krzysztof Matyjaszczyk. Jak podkreśla, coraz więcej rozwiązań prawnych uszczupla budżety samorządów, a cel reformy, a więc decentralizacja obowiązków i zadań, stopniowo jest podważany.

Z kryzysem mamy do czynienia od dawna, dużo wcześniej niż pojawiła się pandemia i dodatkowe problemy z niej wynikające. Samorządy od kilku lat sygnalizowały, że finansowa kondycja się pogarsza, a w poprzednim roku wiele gmin w Polsce już mocno poczuło, że te prognozy stały się faktem. Obiektywnym obrazem aktualnej finansowej kondycji samorządów w województwie śląskim jest m.in. raport, który zlecił nasz Związek. Dane w nim zawarte, dotyczące lat 2015 – 2019 pokazują, że bezpieczeństwo i samodzielność finansowa samorządów mogą być zagrożone w perspektywie końca tego roku i lat kolejnych. Sukcesywnie spada w ostatnich latach udział dochodów własnych w dochodach ogółem. Do tego dochodzi zmniejszanie się w czasie wartości wskaźnika nadwyżki operacyjnej, w stosunku do dochodów bieżących. To z kolei mocno ogranicza potencjał inwestycyjny samorządów. W praktyce niska nadwyżka równa się brakowi wolnych środków na realizowanie inwestycji, ale też na wkład własny w przypadku unijnych projektów. Oczywiście wciąż powiększa się luka finansowa w oświacie, co szczególnie widać od 2017 r., od kiedy zaczęły być widoczne finansowe skutki zmian w tym systemie edukacji.

 

cały tekst dostępny poniżej:
www.prawo.pl

 

 

Polecamy




Współpracujemy