Nowa gmina członkowska - Lubomia

Podczas marcowego posiedzenia Zarządu Związku przyjęliśmy do grona jednostek członkowskich kolejną gminę. Lubomia, bo to o niej mowa znajduje się w powiecie wodzisławskim w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, na prawym brzegu Odry.

 

Gmina graniczy z Pszowem, Wodzisławiem i Raciborzem oraz gminami: Pogrzebień, Gorzyce i Krzyżanowice. Zamieszkuje ją ok. 8 tys. osób. W skład gminy wchodzą sołectwa Lubomia, Syrynia, Nieboczowy, Buków, Grabówka i (kiedyś) Ligota Tworkowska. Położona jest niedaleko autostrady A1 – węzła Gorzyczki - oraz drogi wojewódzkiej 935 łączącej Racibórz z Pszczyną przez Rybnik i Żory.

Przez gminę przebiega droga wojewódzka 936 z Wodzisławia przez Krzyżanowice do granicy polsko - czeskiej Owsiszcze - Pišť.

Nazwa miejscowości pochodzi od słowa lubię, lubość. Część mieszkańców jest przekonana, iż wieś zawdzięcza nazwę słowu luby i pochodzi od pary zakochanych, która widnieje w godle Lubomi. Wedle innych źródeł nazwa ma charakter dzierżawczy i pochodzi od staropolskiego imienia Lubom. Dawniej mieszkańcy używali przede wszystkim formy „Libomia".

Najcenniejszym zabytkiem Lubomi jest drewniana kaplica św. Jana Nepomucena z ok. 1700 r., ośmioboczna o konstrukcji zrębowej. Pokryta jest gontem i ma sygnaturkę z latarnią zwieńczoną cebulastym hełmem. W środku znajdują się polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena oraz obraz św. Anny nawiedzającej Matkę Boską.

więcej informacji o atrakcjach i zabytkach w Lubomi można znaleźć w przewodniku: https://cms-v1-files.idcom-jst.pl/sites/853/cms/szablony/28639/pliki/opracowanie_hartman_jzmniejszone.pdf

Data publikacji: 01.04.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy