Miasto w sercu metropolii - rozmowa z Prezydentem Chorzowa

Rozmowa przeprowadzona w ramach "Samorządowych rozmów" i z okazji 30-lecia Związku

O najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców działaniach samorządu, kształtowaniu ekologicznej wrażliwości i współpracy z Akademią Muzyczną z Katowic rozmawiamy z Andrzejem Kotalą, Prezydentem Chorzowa.


fot. UM Chorzów

  • Na początku maja w Chorzowie został podpisany akt notarialny spółki SIM Śląsk z udziałem przedstawicieli Krajowego Zasobu Nieruchomości i wicepremiera Jarosława Gowina. To inicjatywa kilku samorządów. Dzięki niej rozpocznie się budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, jakie są aktualne potrzeby mieszkaniowe mieszkańców Chorzowa i w jakim stopniu ta inicjatywa się w nie wpisuje?
     
  • Potrzeby mieszkaniowe w Chorzowie są naprawdę spore. Nasze miasto jest coraz częściej wybierane przez osoby, które szukają swojego miejsca do życia. Wszyscy wskazują, że jesteśmy miastem zwartym, w sercu metropolii, z dobrym dostępem do usług i rozwiniętą infrastrukturą. To dlatego o tereny w Chorzowie pytają już teraz najwięksi deweloperzy w Polsce. Te mieszkania – nowe, na wolnym rynku – wciąż powstają. Nie możemy jednak zapomnieć o osobach, które chociaż ciężko pracują, to nie mogą pozwolić sobie na wzięcie kredytu czy zakup za gotówkę. To dla tych osób powstają lokale z inicjatywy miasta. Aktualnie jesteśmy już na ukończeniu prac związanych z budową 77 mieszkań komunalnych przy ul. Karola Miarki. W obiekcie zaplanowano sześć wind, a także wózkownie i rowerownie. 8 mieszkań zostało w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie uwzględniono także parkingi oraz garaże podziemne. Nabór rozpoczęliśmy od seniorów, dla których przygotowaliśmy kilkanaście mieszkań. Następnie ruszymy z naborami dla pozostałych mieszkańców. W ostatnich latach oddaliśmy do użytku mieszkania komunalne młodym rodzinom – przy ul. Kościuszki i ul. Truchana.

    Oprócz inwestycji komunalnych współpracujemy z TBSem, dzięki czemu chorzowianie zyskują kolejne komfortowe mieszkania. Teraz pojawiła się opcja zbudowania dużego osiedla na nawet 1300 mieszkań w Maciejkowicach. To szansa dla wszystkich. Ze względu na to, że jest to działka Skarbu Państwa, a dodatkowo dostaliśmy dotację, to ta inwestycja nie będzie znacząco obciążała budżetu miasta. Kolejni mieszkańcy to dla miasta powód do dumy i – nie ukrywajmy – wpływy z ich podatków. Mieszkańcy będą mieli natomiast okazję zamieszkać w dobrych warunkach na nowoczesnym osiedlu.
     
  • Gdy jesteśmy już przy potrzebach społeczności lokalnej, to jakiego typu działania podejmowane przez samorząd lokalny są obecnie najbardziej pożądane?
     
  • Myślę, że najbardziej pożądane to te, o których mieszkańcy nam mówią w codziennych rozmowach, spotkaniach, czy nawet wiadomościach lub mailach. Są to przede wszystkim sprawy związane z czystością miasta. Mieszkańcom nie podobały się kułby na śmieci tzw. „dzwony” ze względu na małe otwory, to teraz zmieniamy je na duże 1000 litrowe pojemniki z klapą. Mieszkańcy wskazują nam, gdzie ktoś wyrzucił śmieci, gdzie jest coś zniszczone, więc traktujemy to poważnie i staramy się naprawić i wyczyścić teren. Czasami jednak skala wandalizmu i niefrasobliwości zaskakuje nas samych. Przypominamy więc mieszkańcom, że za każdą taką nadprogramową akcję naprawiania czy sprzątania miasta płacimy, a w konsekwencji płacą oni – mieszkańcy.

    Chorzowianie wymagali od nas zapewnienia bezpieczeństwa w czasie pandemii – wsparcia szpitala, utrzymania nieustannej pracy urzędu i wielu innych działań. Jestem przekonany, że sobie z tym poradziliśmy. Teraz, kiedy sytuacja związana z koronawirusem trochę się uspokoiła, mieszkańcy dopytują nas o życie kulturalne miasta. Dlatego już rozpoczęliśmy sezon artystyczny, eventowy. Żyć zaczął nasz rynek. W wakacje każdy weekend będzie wzbogacony o jakieś wydarzenie, będzie ich naprawdę sporo i będą różnorodne. Nadal mamy jednak z tyłu głowy myśl o pandemii, możliwym wariancie indyjskim, ponownym wzroście zakażeń, dlatego do wszystkiego podchodzimy spokojnie, z odpowiedzialnością i rozwagą.

     
  • „Siejemy dynie w Chorzowie” to nazwa akcji, która w połowie maja odbyła się w Chorzowie. Tego typy przedsięwzięcia zyskują coraz większe grono miłośników. Jak przebiegła akcja w Państwa mieście?
     
  • Rozdaliśmy kilkadziesiąt paczek nasion dyni i nagraliśmy klip instruktażowy pokazujący, jak siać dynię. Oprócz tego moi pracownicy zorganizowali spacer z mieszkańcami i instruktorem, który zakończył się wysianiem dyni na miejskim zieleńcu. Choćby nawet jesienią nie wyrosła tam żadna dynia, to uważam takie akcje za bardzo ważne i potrzebne. Ten happening to zabawa, ale jeśli ktoś w tym roku zainteresował się zasianiem dyni, to może w przyszłym roku będzie chciał już zasadzić drzewo. To działania kształtujące nawyki ekologiczne, dbania o środowisko, pokazywanie że przestrzeń miejska jest naszą wspólną własnością, o którą trzeba dbać. To, że ta świadomość ekologiczna i wrażliwość na środowisko wzrasta wśród chorzowian, widać po wynikach ostatniego Budżetu Obywatelskiego. Po raz pierwszy stworzyliśmy kategorię "Projekty Zielone". W tej kategorii zwyciężył projekt wybudowania kilkuset domków dla jerzyków - ptaków, które zjadają komary. Co warte podkreślenia - zwycięski projekt pod względem liczby otrzymanych głosów pokonał wszystkie inne projekty spośród wszystkich kategorii!
     
  • Chorzów niedawno rozpoczął współpracę z Akademią Muzyczną z Katowic, jakie są jej założenia i co będzie jej efektem?
     
  • Współpraca rozpoczęła się od naszej Galerii Sztuki i Obrazu, czyli genialnego miejsca na chorzowskim rynku. Jest to przestrzeń wypełniona unikatowym sprzętem grającym, który wzbudza zainteresowanie chyba całej muzycznej Polski. Zaproponowaliśmy adeptom Akademii Muzycznej, aby to właśnie w zaciszu naszej galerii stawiali kolejne kroki swojej kariery. Mogą tutaj występować, organizować małe koncerty, rejestrować swoje występy, aby potem pochwalić się nimi w sieci. Korzystają na tym muzycy – bo mają kolejną dogodną przestrzeń dla siebie. Korzysta na tym miasto – bo oferta naszych wydarzeń kulturalnych jest jeszcze bardziej atrakcyjna i jesteśmy świadkami narodzin – mam nadzieję – kolejnych wielkich muzyków. Warto pamiętać, że Chorzów ma do nich szczęście: Rysiek Riedel, Mirek Breguła z Universe, Andrzej Lampert, to nasi ambasadorzy w świecie muzyki.
     
  • Dziękujemy za rozmowę.

 

materiał przygotowany z okazji 30-lecia Związku - więcej o tej rocznicy kliknij tutaj

Data publikacji: 05.07.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy