Webinarium "Architektura drewniana od deski do deski" - 21.04

21 kwietnia odbędzie się webinarium „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka”. Wydarzenie to organizowane jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

 

W jego trakcie przewidziano 5 paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział eksperci i specjaliści z zakresu ochrony architektury drewnianej, właściciele i zarządcy budynków, konserwatorzy i historycy sztuki oraz działacze organizacji pozarządowych.

Prelegenci będą dyskutować m.in. o:

  •  sytuacji architektury drewnianej w Polsce i problemach związanych z jej ochroną;
  •  szansach i możliwościach planowanej działalności Centrum Architektury Drewnianej;
  •  finansowaniu i prawnych możliwościach ochrony, remontów i adaptacji obiektów;
  •  translokacji i skansenach jako formie ochrony architektury drewnianej.

Jeden z paneli będzie poświęcony działalności organizacji pozarządowych i partycypacji społecznej w ochronie i popularyzacji tego zasobu.

program dostępny tutaj

plakat webinarium dostępny tutaj

Webinarium skierowane jest do szerokiego grona odbiorców: pasjonatów architektury drewnianej, służb konserwatorskich, właścicieli obiektów, organizacji pozarządowych oraz osób zaangażowanych w ochronę i popularyzację budownictwa drewnianego.

Webinarium odbędzie się w godz. 10.00-16.00, aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się pod linkiem: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/architekturadrewniana

Obchody połączone z inauguracją Specjalistycznej Pracowni Terenowej

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków są okazją do inauguracji działalności Specjalistycznej Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Centrum Architektury Drewnianej” w Otwocku, powołanej w ramach realizacji Krajowego Programu Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.

Działalność tej instytucji będzie obejmować m.in. organizowanie kursów, szkoleń i warsztatów dla właścicieli i zarządców drewnianych budynków, wydawanie poradników i publikacji czy prowadzenie punktu porad praktycznych dla właścicieli drewnianych budynków. Jednym z celów Centrum jest także budowanie świadomości społecznej na temat architektury drewnianej jako wartościowego zasobu dziedzictwa, stanowiącego atrakcyjny wizualnie element krajobrazu kulturowego wielu regionów Polski.

Program zaproponowany z okazji święta zabytków ma na celu poszerzenie wiedzy na temat architektury drewnianej oraz przekazanie informacji o najważniejszych problemach związanych z jej ochroną, jak również szansach na jej zachowanie w kontekście aktualnych rozwiązań prawnych i możliwości finansowania.

Źródło:Narodowy Instytut Dziedzictwa

Data publikacji: 15.04.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy