W Raciborzu powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

W Raciborzu powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.To  jedno z dwóch pierwszych w Polsce miejsc, którego celem jest pobudzanie zainteresowania nauką i rozbudzenie kreatywności. Jak mówią jego inicjatorzy "SOWA" dopiero rozwija skrzydła, liczba odwiedzających rośnie, planowane są nowe inicjatywy.

 

16 grudnia 2021 roku została otwarta druga w Polsce i pierwsza w regionie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Od 20 grudnia 2021 r. SOWA jest otwarta dla odwiedzających. Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie ofertą jest coraz większe.

- Trzy lata temu złożyłem zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie jednej z dwóch pierwszych w Polsce – Stref Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA właśnie Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18. - mówił podczas konferencji prasowej (5.04) poświęconej kwartalnemu podsumowaniu działalności SOWY prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

- Uważam, że kwartał to wystarczający czas, aby dokonać pierwszej oceny działalności tego centrum. Dlatego poprosiłem Panią kierownik Joannę Stanisz-Cebulę o zebranie danych za ten okres. Po zapoznaniu się z wynikami, a także z planami rozwojowymi na kolejne tygodnie i miesiące funkcjonowania SOWY, z przyjemnością przyznaję, że przekazanie prowadzenia tego mini centrum nauki raciborskiemu Muzeum, a właściwie nowo utworzonemu działowi innowacji, było trafną decyzją. Cieszy mnie tak duże zainteresowanie SOWĄ wśród mieszkańców Raciborza, jak i przyjezdnych. Pani kierownik, Panie dyrektorze dziękuję i proszę nie tracić zapału, czekam na Wasze kolejne działania i mocno Wam kibicuję - mówił prezydent Polowy.

Wśród odwiedzających najliczniejszą grupę stanowią klienci zorganizowani, głównie ze szkół podstawowych i przedszkoli, ale także z uniwersytetów trzeciego wieku, warsztatów terapii zajęciowych czy z klubów i stowarzyszeń.

Popołudniami i w soboty z kolei chętnie odwiedzają nas klienci indywidualni: rodziny z dziećmi, dziadkowie z wnukami, czy młode pary.

- Na początku wśród gości najwięcej osób było z Raciborza, ale akcje promocyjne, np. „Voucher dla nauczyciela” spowodowały, że przyjeżdżają do nas  grupy i klienci indywidualni z ościennych miejscowości, a także spoza powiatu, np. z Wodzisławia, Rybnika, Pszczyny, Głubczyc czy Żor. Gościmy także obcokrajowców, ostatnio była to grupa odwiedzająca nasze miasto w ramach wymiany z programu Erasmus, co nie stanowiło dla nas problemu ponieważ wszystkie eksponaty mają przetłumaczoną instrukcję na 4 języki: angielski, niemiecki, rosyjski i czeski. W sumie w ciągu pierwszych trzech miesięcy odwiedziło nas 3091 osób, z czego 936 osób to klienci indywidualni, a pozostałe 2155 osób stanowiły grupy zorganizowane - poinformowała kierownik Działu Innowacji Muzeum w Raciborzu koordynator inicjatywy SOWA Joanna Stanisz-Cebula.

więcej o tej inicjatywie poniżej:
https://www.raciborz.pl/urzad/aktualnosci_lista/Pierwszy-kwartal-dzialalnosci-Strefy-Odkrywania-Wyobrazni-i-Aktywnosci/idn:9905

Data publikacji: 06.04.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy