Trudna sytuacja finansowa szpitali w epidemii - po Konwencie Prezydentów

Ochrona zdrowia to jedna z ważniejszych dziedzin życia i jedno z kluczowych zadań samorządu lokalnego. System opieki zdrowotnej od lat cierpi na niedofinansowanie. Zmiany związane z wprowadzeniem w 2017 r. tzw. sieci szpitali, czyli grupy placówek, które mają zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tej sytuacji nie poprawiły.

Trwająca epidemia dla służby zdrowia oznacza szereg nowych kosztów dotyczących np. zapewnienia środków ochrony osobistej czy testów w kierunku Sars-Cov-2 zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Wprowadza też wiele ograniczeń w dotychczasowym funkcjonowaniu tych placówek, co wiąże się z ograniczoną możliwością udzielania przez nie świadczeń zdrowotnych, które zostały zakontraktowane na ten rok.

O aktualnej sytuacji w szpitalach miejskich i powiatowych w woj. śląskim, ale też możliwych rozwiązaniach kluczowych problemów w tym zakresie, rozmawiali prezydenci miast podczas dzisiejszego posiedzenia on-line Konwentu Prezydentów Miast na Prawach Powiatu naszego Związku.

 

 

 

W trakcie wideokonferencji na wniosek Grażyny Dziedzic, Prezydenta Rudy Śląskiej i członka Zarządu naszego Związku samorządowcy uzgodnili, że wspólnie przygotują apel w tej sprawie. Zostanie on skierowany do Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia.

Postulaty samorządowe są następujące:

  • pilne ustalenie nowych zasad rozliczania ryczałtu uwzględniających z jednej strony zmniejszenie liczby pacjentów przyjmowanych do szpitala spowodowane pandemią, a z drugiej strony drastyczny wzrost kosztów środków ochrony osobistej, a także pozostałych usług obcych;
  • uregulowanie zasad finansowania kosztów testów przesiewowych w kierunku Sars-Cov-2 dla wszystkich pacjentów i personelu szpitala.

fot. materiały prasowe ŚZGiP

Polecamy




Współpracujemy