Think Eco Forum w Pszczynie - kierunek: zeroemisyjność

W dn. 29 - 30 września w Pszczynie odbyło się Think Eco Forum. Wydarzenie to było inauguracją cyklu Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W trakcie forum, w obecności parlamentarzystów, samorządowców i przedsiębiorców, podpisano umowę, która na przestrzeni kolejnych lat może przyczynić się do tego, że gmina Pszczyna stanie się zeroemisyjna.

 

Umowa intencyjna, którą podpisał podczas forum Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny ze spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach dotyczy wdrażania technologii wodorowych oraz opracowania koncepcji technologicznej, która obejmie produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru (będzie on wykorzystany między innymi na potrzeby ciepłownictwa systemowego).

- Dzisiaj Pszczyna poczyniła kolejny duży krok w stronę gminy zeroemisyjnej. Realizacja projektu pozwoli: zredukować smog, uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i gazu, stworzyć nowe możliwości dla innowacyjnego i ekologicznego przemysłu. Dodatkowo wodór będzie stopniowo wprowadzany jako paliwo w transporcie publicznym - zapowiada burmistrz Dariusz Skrobol.

- Unikatowy w skali kraju projekt, który opiera się na wodorze, to idealne rozwiązanie dla Pszczyny, dlatego bardzo cieszę się, że będziemy liderem w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza - mówi Burmistrz Pszczyny.

Prawie całe przedsięwzięcie będzie sfinansowane ze środków, które Unia Europejska zarezerwowała na tego typu projekty.

Ambitny projekt już w trakcie konferencji spotkał się z olbrzymim uznaniem i wieloma pochwałami. Wpisuje się on w strategię, o której podczas konferencji w Muzeum Zamkowym w Pszczynie mówił także marszałek Jakub Chełstowski.

- Zakładamy, że w przeciągu 10 lat Śląsk przejdzie zmianę. Są środki z Unii Europejskiej, z komisji, z tego, co wynegocjował Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, parlamentarzyści i europarlamentarzyści. Za to bardzo dziękuję - mówił w Sali Lustrzanej marszałek województwa, dodając, że w śląskim są oczekiwania, by utworzyły się tu przemysł i technologie oparte na zeroemisyjności.

- Wszyscy chcemy żyć w szczęściu i zdrowiu, a żeby szczęście i zdrowie nie były sprzeczne z tym, co na co dzień robimy, takie działania jakie wykonujemy dzisiaj są koniecznością i są czymś, do czego jesteśmy zobowiązani nie tylko wobec siebie, naszego zdrowia, ale przede wszystkich względem zdrowia i przyszłości kolejnych pokoleń - powiedział z kolei Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która była gospodarzem środowego forum.

Podczas konferencji głos zabrali: poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wieloletni parlamentarzysta i wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka - Janusz Steinhoff, a także wielu innych gości reprezentujących społeczność parlamentarną, samorządową i biznesową.

 

 

 

O zaangażowaniu Pszczyny w liczne programy ekologiczne sporo mówiono już blisko dwa tygodnie temu, gdy Pszczynę odwiedził Minister Klimatu Michał Kurtyka oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W środę podczas Think Eco Forum o bardzo dużej aktywności gminy i jej władz w tej kwestii powiedział także prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek.

- Mimo tego, że Pszczyna w rankingach zanieczyszczenia powietrza znajduje się na czele, to gdyby zrobić ranking gmin najbardziej aktywnych w zakresie walki ze smogiem, to również Pszczyna by się na czele takiej listy znalazła, bo widzimy i obserwujemy, jak często i chętnie korzysta z naszych środków na realizację programów dotyczących niskiej emisji.

 

 

 

 

Źródło/więcej:
www.pszczyna.pl

fot. UM Pszczyna

Polecamy




Współpracujemy