15 czerwca br. w formule hybrydowej odbyło się spotkanie prasowe dotyczące m.in. konsekwencji finansowych dla samorządów lokalnych, które wynikają z rządowego pakietu rozwiązań legislacyjnych pn. „POLSKI ŁAD”. Wydarzenie organizowane było w ramach posiedzenia Zarządów Sygnatariuszy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych, które odbywa się 14 i 15 czerwca br. w Katowicach.
Samorządowcy podczas spotkania wyrazili oczekiwanie co do udziału w pracach legislacyjnych nad konkretnymi ustawami Polskiego Ładu. Bardzo ważnym aspektem podkreślonym przez przedstawicieli Porozumienia jest też zrekompensowanie ubytków w finansach samorządów, które może rodzić "Polski Ład". W tej sprawie OPOS przyjął stanowisko.
Prezentujący podczas spotkania treść stanowiska Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, zaznaczył, że Nowy Ład zawierz propozycje korzystne z punktu widzenia obywateli, jednak dodał, że niezbędne jest poznanie szczegółowych rozwiązań:
- Natomiast, co kryje się głębiej, jakie będą konsekwencje Nowego Ładu dla samorządów, to już temat głębszy, który nas bardzo niepokoi – powiedział.
Z kolei Prezes Zrzeszenia Gmin Wojewóztwa Lubuskiego, burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula przypomniał, że, aby samorządy mogły inwestować niezbędna jest dobra kondycja finansowa jst. Dodał, że aktualnie w tym zakresie gminy mierzą się z problemami, które wynikają z ustawowych wskaźników finansowych.
- Pojawia się obawa, że samorządy nie będą mogły skorzystać z Krajowego Planu Odbudowy, gdyż nie będą posiadały pieniędzy na wkłady własne lub spłaty przewidzianych w KPO kredytów - powiedział Marek Cebula.
W trakcie spotkania poza tematem Polskiego Ładu zostały przedstawione kwestie związane z:
W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy z różnych części Polski, którzy pełnią funkcje przewodniczących poszczególnych organizacji, tj.:
wybrane materiały prasowe dotyczące wydarzenia:
https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/opos-oczekujemy-udzialu-w-pracach-nad-polskim-ladem
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,55845,Czy-Polski-Lad-zostawi-wiecej-pieniedzy-w-portfelach-Polakow.html
https://radio.opole.pl/104,439394,opos-negatywnie-o-projekcie-ustawy-o-ochotniczyc
https://www.wnp.pl/finanse/ogolnopolskie-porozumienie-organizacji-samorzadowych-przedstawilo-142-propozycje-do-projektu-samorzad-3-0,475839.html
https://www.wnp.pl/finanse/opos-oczekujemy-udzialu-w-pracach-nad-polskim-ladem,475715.html
https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/opos-negatywnie-o-projekcie-ustawy-o-ochotniczych-strazach-pozarnych,147478.html
https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/ogolnopolskie-porozumienie-organizacji-samorzadowych-przedstawilo-142-propozycje-do-projektu-samorzad-3-0,289772.html
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych (OPOS) powstało z myślą o stworzeniu platformy porozumienia, wymiany dobrych praktyk i doświadczeń, a jego rezultatem jest łączenie wspólnych sił oraz inicjatyw samorządowych. Osiem organizacji, które podpisały porozumienie gwarantuje realną możliwość działania na rzecz interesów samorządów w Polsce. Konfiguracja tak różnych stowarzyszeń to też pewność, że to przedsięwzięcie jednoczy różne - bo zbieżne zarówno z potrzebami małych, jak i większych gmin czy dużych miast - spojrzenia na kwestie związane z funkcjonowaniem jst. Ten efekt samorządowej synergii występuje ponad politycznymi podziałami, a wokół problemów, które bliskie są obywatelom.
więcej o OPOS kliknij tutaj
Data aktualizacji: 15.06.2021 r.