Relacja z majowego posiedzenia Zarządu Związku

Majowe posiedzenie Zarządu Związku odbyło się w szczególnym terminie – 27 maja, a więc w Dniu Samorządu Terytorialnego. Członkowie Zarządu spotkali się w Muzeum Miejskim w Żywcu. Samorządowcy rozmawiali m.in. o aktualnej sytuacji finansowej gmin i powiatów z naszego regionu. Zarząd Związku podsumował też akcję pomocową kierowaną do ukraińskich partnerów.

 

- W Dniu Samorządu Terytorialnego, chcąc wyrazić pierwszą myśl związaną z hasłem „samorząd 2022 r.”, powiem tak: samorząd wciąż jest bardzo potrzebny. Ostatnie dwa lata w szczególności są tego dowodem. Najpierw były to nasze zmagania z epidemią, a w ostatnich miesiącach ogromne zaangażowanie gmin i powiatów w pomoc udzielaną obywatelom Ukrainy – mówił Antoni Szlagor, Burmistrz Żywca, członek Zarządu Związku.

Samorządowcy podkreślają, że samorząd to podstawa funkcjonowania państwa. Wiele decyzji zapada na poziome władz centralnych, ale większość z nich wdrażana jest na poziomie samorządu lokalnego – podkreślili.

- Spoglądając na ostatnie miesiące można powiedzieć, że samorząd się ponownie sprawdził. Na naszych barkach spoczywał obowiązek wsparcia ukraińskich rodzin, które przyjechały do naszych miast i gmin. Oczywiście odbywało się to wszystko - i wciąż się odbywa - przy zaangażowaniu polskiego rządu i w ramach stałej, bardzo intensywnej współpracy z Wojewodą Śląskim – mówił Burmistrz Żywca.

W dyskusjach, które towarzyszyły majowemu posiedzeniu Zarządu, związanych z rolą gmin i powiatów, mocno wybrzmiewał też wątek ukraiński.

Dzień samorządu pod znakiem Ukrainy

- Dzisiaj zasadnicze miejsce w samorządowych refleksjach zajmują nasi przyjaciele w Ukrainie. Zwłaszcza w tak ważnym dniu dla polskiej samorządności kierujemy wyrazy solidarności z ukraińskimi samorządami – mówił Piotr Kuczera, Przewodniczący Związku, Prezydent Rybnika.

Polski samorząd wciąż ma ambicje, aby łączyć lokalną społeczność i wspólnie tworzyć jak najlepsze warunki rozwoju. To wartości, o które dziś walczą jednostki samorządowe w Ukrainie – uzupełniał Przewodniczący Związku.

Samorządowcy do wspomnianych wartości dodają jeszcze jedno słowo „pokój”, mówiąc, że funkcjonowanie wspólnot lokalnych w dobie trwającej wojny nabrało zupełnie nowego znaczenia.

- Każdego dnia budujemy wspólnotę narodową, jak i wspólnotę naszych małych ojczyzn. Powinniśmy ją chronić, doceniać, bo jak widać nie jest dana raz na zawsze – powiedział Piotr Kuczera.

Przewodniczący Związku w pierwszej części posiedzenia podsumował podjęte w ostatnich tygodniach działania, w tym m.in.:

  • posiedzenie Zarządów organizacji OPOS w dn. 12-13 maja br. w Koluszkach;
  • spotkanie delegacji Związku z Wojewodą Śląskim w sprawie kosztów świadczenia przez jst pomocy uchodźcom z Ukrainy;
  • zakończenie prac nad zestawem nowych wskaźników w benchmarkingu usług publicznych w obszarach zadań ustawowo zleconych jst; państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego; realizacji inwestycji oraz funkcjonowania urzędu (e-usługi i cyfryzacja);
  • opracowanie raportu pt. ,,Ogólna analiza sytuacji finansowej jst z terenu województwa śląskiego” za lata 2015-2021, oprac. dr Jan Maciej Czajkowski;
  • opinię Komisji Planowania Przestrzennego i Architektury Związku w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Akcja pomocowa - pierwszy etap za nami

Dyrektor biura Związku, Witold Magryś przedstawił członkom Zarządu rezultaty pierwszego etapu akcji pomocowej pn. "Jesteśmy z Wami! - samorządowa pomoc dla ukraińskich miast Obwodu Kijowskiego".

- 19 maja przekazaliśmy zebrany sprzęt i towary. Planujemy w czerwcu zorganizowanie kolejnego transportu. Dziękujemy samorządom za dotychczasowe zaangażowanie i prosimy o podobną aktywność w najbliższych tygodniach – powiedział Dyrektor biura Związku.

Zarząd Związku omówił także sytuację finansową samorządów lokalnych z naszego regionu w kontekście raportu eksperckiego, który został przygotowany na zlecenie naszej organizacji. Najważniejsze wnioski z niego płynące będą prezentowane podczas spotkań organizowanych przez Związek w czerwcu.

Zgromadzeni samorządowcy przyjęli też stanowiska w sprawie:

  • uregulowania obowiązków zgłaszania zmian adresów zamieszkania przez podatników lokalnych oraz wprowadzenia sankcji z tytułu niezgłaszania nieruchomości do opodatkowania;
  • podjęcia działań zmierzających do zapewnienia stabilnego i trwałego systemu opieki długoterminowej w domach pomocy społecznej.

Pod koniec posiedzenia Zarząd przyjął także uchwałę intencyjną w sprawie przedłużenia współpracy z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy do końca 2023 r.

- Z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy współpracujemy od wielu lat. Jeszcze dwa lata temu gościliśmy ukraińskich partnerów w gminach z naszego regionu i wymienialiśmy się doświadczeniami. Dziś wysyłamy im sprzęt i środki medyczne. To współpraca na dobre i na złe – podsumował Przewodniczący Związku.

zdjęcia dostępne tutaj

Data publikacji: 27.05.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy