Przeszłość i współczesność gminy Boronów - promocja książki

12 września w Boronowie odbyła się impreza pt. "Marzy mi się taka długa historia..." organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Boronowskiej" w ramach realizacji projektu grantowego pn. "Wspieramy inicjatywy lokalne promujące obszar LGD "Bractwo Kuźnic". Uroczystość została połączona z obchodami 70-lecia powstania Gminnej Biblioteki Publicznej i promocją książki pt. „Ziemia Boronowska – historia i współczesność” autorstwa Pana Damiana Gołąbka. Te inicjatywy, przy wsparciu władz lokalnych i mieszkańców, od wielu lat wdraża Stowarzyszenie Miłośników Gminy Boronowskiej.

 

Uroczystości związane z promocją książki i okrągłym jubileuszem biblioteki odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury, jednak – ze względu na trwającą epidemię – w okrojonym składzie i  przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz Gminy, Rady Gminy w Boronowie oraz stowarzyszeń działających na rzecz promocji historii gminy i nie tylko, w tym m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Boronowskiej – współorganizatora całego przedsięwzięcia, Stowarzyszenia Dla Boronowa, Stowarzyszenia LGD "Bractwo Kuźnic" oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Koszęcinie.

Historia uzupełniona o współczesność

Przekazuję do rąk czytelników kolejną książkę o naszej gminie. Jest skrótowym podsumowaniem i streszczeniem moich dotychczasowych opracowań. Zebraną do tej pory wiedzę uzupełniłem w niej wydarzeniami współczesnymi. Wyczuwam, że książką tą zamykam cykl moich publikacji na temat Boronowa – takimi słowami przywitał uczestników uroczystości Damian Gołąbek, autor książki, z wykształcenia historyk i plastyk, były wieloletni dyrektor szkoły w Olszynie, odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. 

Dzięki tej i poprzednim książkom, które przygotował Damian Gołąbek, przy dużym wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Boronowskiej oraz Stowarzyszenia LGD "Bractwo Kuźnic" okolice Boronowa przestały być białą plamą na mapie historycznej powiatu lublinieckiego.

- Ufam, że zdobyta i opisana wiedza o dziejach boronowskiej małej ojczyzny pomoże mieszkańcom jeszcze bardziej się związać emocjonalnie z tym skrawkiem ziemi – podsumował swoje wystąpienie autor książki.

 

 

 

Święto całej wspólnoty lokalnej

W trakcie wydarzenia p. Alojzy Moj, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Boronowskiej przypomniał dotychczasowe osiągnięcia p. Damiana Gołąbka, w tym m.in. przygotowanie projektu herbu i sztandaru gminy.


- Pan Damian poświęca całe życie na działalność na rzecz naszej gminy – powiedział Alojzy Mój podsumowując bogatą listę osiągnięć autora książki.

W trakcie laudacji kierowanych do Damiana Gołąbka nie zabrakło też głosu władz samorządu lokalnego. Krzysztof Bełkot, wójt Boronowa podkreślił, że promocja książki, jak i sam fakt jej powstania jest świętem dla miłośników historii gminy oraz wszystkich jej mieszkańców.

 

 

 

- W imieniu całej społeczności gminnej serdecznie dziękuję za wyjątkowy wkład, który Pan wniósł w pielęgnowanie i rozwijanie wiedzy o Boronowie – powiedział Krzysztof Bełkot, wręczając Damianowi Gołąbkowi symboliczną przypinkę "Zasłużony dla Gminy Boronów".

Z kolei Bogusława Leśniowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury podczas swojego wystąpienia zwróciła uwagę, że intencją książki pt. „Ziemia Boronowska – historia i współczesność” jest chęć czerpania nauki i wniosków z doświadczeń przodków oraz ich przekazywania następnym pokoleniom.

- Przeczytać ją powinien każdy mieszkaniec, dla którego ważna jest historia naszej małej ojczyzny – podsumowała Bogusława Leśniowska.

 

70- lat Gminnej Biblioteki Publicznej

W drugiej części spotkania Wójt gminy Boronów oraz Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Boronowskiej wspólnie złożyli na ręce p. Bogusławy  Leśniowskiej serdeczne podziękowania za działalność Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury.

Wójt Boronowa przypomniał również, że duże zasługi dla Gminnej Biblioteki ma również Gabriela Tomalka, która wcześniej przez wiele lat pełniła funkcję Dyrektora tej placówki.

Na koniec uroczystości odbył się krótki koncert z udziałem dwóch utalentowanych wokalistek.

fot. materiały prasowe ŚZGiP

galeria zdjęć

Polecamy
Współpracujemy