Powstał trzeci ogród deszczowy, tym razem w Żorach

9 czerwca w Żorach, przy Szkoły Podstawowej nr 4 imienia Otylii Jędrzejczak powstał kolejny ogród deszczowy. Tym razem jego projekt nawiązywał do patronki szkoły. Powstał on w ramach szerszego przedsięwzięcia realizowanego przez nasz Związek wspólnie z Fundacją Sendzimira i samorządami lokalnymi.

 

- Poprzez takie przedsięwzięcie chcemy pokazać, jak można zagospodarować wodę deszczową. To działanie jest bardzo ważne zarówno w wymiarze troski o środowisko, świadomości zmian klimatu, jak i w tym edukacyjnym - mówi Anna Buchta, Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska z Urzędu Miasta w Żorach.

W kilkugodzinnych pracach uczestniczyli z dużym zaangażowaniem uczniowie, nauczycielki oraz przedstawicielki urzędu i Rady miasta oraz spółdzielni mieszkaniowych.

- W nawiązaniu do dyscypliny sportu uprawianej przez patronkę szkoły w ogrodzie znalazł się domek dla motyli. Dodatkowo projekt ten wyróżnia beczka na deszczówkę, którą umieściliśmy pod rurą spustową - mówi Maria Skotnicka z Fundacji Sendzimira.

Przypominamy, że ogrody deszczowe powstają w ramach przedsięwzięcia organizowanego przez nasz Związek we współpracy z Fundacją Sendzimira i gminami z woj. śląskiego. W maju powstały dwa ogrody, w Częstochowie i Kaletach, a pod koniec czerwca zostanie przygotowany czwarty w Sosnowcu.

Zachęcamy do zobaczenia materiałów wideo:
 

  • relacja przygotowana przez Portal samorządowy z tworzenia ogrodu deszczowego w Kaletach: https://tiny.pl/9b6gj
  • relacja z tworzenia ogrodu deszczowego w Częstochowie, która została przygotowana w ramach materiału podsumowującego nasze działania w pierwszej połowie 2022 r. (od 0:35 sekundy nagrania): https://tiny.pl/9b6gp

zdjęcia dostępne tutaj

Data publikacji: 10.06.2022 r.

Polecamy
Współpracujemy