Po spotkaniu Dyrektorów organizacji tworzących OPOS

5 lutego odbyło się kolejne spotkanie dyrektorów biur związków i stowarzyszeń, które tworzą Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. Dyskusję zdominował ponownie Narodowy Program Szczepień, tym razem w kontekście m.in. stanowisk i apeli kierowanych przez środowisko samorządowe do przedstawicieli Rządu RP.

 

Lutowe spotkanie, jak i każde kolejne przez najbliższe pół roku (licząc od stycznia br.) organizowane są w ramach prezydencji, którą aktualnie sprawuje nasz Związek w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych.

W pierwszej części spotkania dyrektorzy wymienili się doświadczeniami dotyczącymi współpracy rządowo-samorządowej związanej z realizacją Narodowego Programu Szczepień. W tym zakresie omówili m.in.:

  • stanowisko ogólnopolskich organizacji i samorządu terytorialnego wchodzących w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19;
  • apel Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego o pilne wsparcie finansowe i instytucjonalne zespołów badawczych opracowujących polskie szczepionki przeciwko COVID-19.

Ponadto w ramach tego tematu Witold Magryś, Dyrektor biura naszego Związku przedstawił przebieg spotkania z przedstawicielami Wojewody Śląskiego nt. współpracy w ramach Narodowego Programu Szczepień, które zostało zorganizowane przez naszą organizację 27 stycznia - więcej o spotkaniu kliknij tutaj.

Dyrektor biura w skrócie przedstawił także rekomendację dotyczące organizacji telefonicznego punktu zgłoszeń potrzeb transportowych oraz informacji o szczepieniach przeciwko wirusowi SARSCoV-2 (infolinii), oraz organizowania dowozu osób do punktów szczepień, którą opracowała Komisja ds. Ochrony Danych Osobowych ŚZGiP - więcej o rekomendacjach kliknij tutaj.

Z kolei Janusz Sypiański, Dyrektor biura Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich zaprezentował w trakcie spotkania stanowisko przyjęte przez tę organizację w sprawie konieczności włączenia zagadnień związanych z bezpieczeństwem wody do Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jego treść zostanie omówiona podczas posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W porządku spotkania znalazł się też temat związany z Lubuską Radą Samorządową, która niedawno została powołana przez Zarząd Województwa Lubuskiego. Jest to pierwsze takie gremium w Polsce - podkreśliła Agnieszka Opalińska, Dyrektor biura Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, wprowadzając do tego zagadnienia. Jak wyjaśniła Agnieszka Opalińska do zadań tego gremium należy m.in. promowanie idei samorządu terytorialnego,wspieranie inicjatyw współdziałania lubuskich jednostek samorządu terytorialnego i opiniowanie działań Zarządu Województwa Lubuskiego w zakresie celów, kierunków i form realizacji polityki regionalnej województwa lubuskiego oraz ważnych inicjatyw wspierających rozwój regionu.

W drugiej części spotkania omówiono potrzebę wprowadzenia zmian w propozycji finansowania działań w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w nowej perspektywie UE, zwłaszcza w kontekście działania LEADER.

Dyrektorzy OPOS omówili również zgłoszoną przez Grzegorza Świetlika, Przewodniczącego, Honorowego Koordynatora Zarządu Stowarzyszenia Gmin Regionu Płd-Zach.Mazowsza propozycję, która dotyczyła stworzenia kalendarza rocznicowego zawierającego informacje o ważniejszych wydarzeniach z historii Polski.

Pod koniec spotkania wstępnie uzgodniono program spotkania Zarządów organizacji tworzących OPOS, które zaplanowane jest w formule wideokonferenecji 5 marca 2021 roku.

Kolejne spotkanie on-line Dyrektorów Biur OPOS odbędzie się w dn. 17 lutego 2021 r. o godz. 12.00.

Data publikacji: 05.02.2021 r.

Polecamy




Współpracujemy