Ekosłupki i wsparcie walki ze smogiem w Olsztynie
O wdrażaniu rozwiązań związanych z pomiarem jakości powietrza w gminie oraz działaniach wspierających walkę ze smogiem, rozmawiamy z Tomaszem Kucharskim, Wójtem Gminy Olsztyn.
fot. UG Olsztyn, Wójt Gminy Olsztyn
-
Ponad dwa tygodnie temu w wybranych lokalizacjach w gminie pojawiły się EkoSłupki. Skąd pomysł na wdrożenie takiego rozwiązania i na czym ono polega?
-
Przede wszystkim chodzi o wiedzę i edukację, budowanie świadomości wśród mieszkańców oraz motywację do wymiany starych pieców na ekologiczne. Bo to właśnie dym wydobywający się z kominów domów, które ogrzewane są złej jakości paliwami, jest główną przyczyną występowania smogu. Niestety jest jeszcze sporo domów, które utrudniają życie sąsiadom.
Świecące ledowe EkoSłupki na bieżąco informują mieszkańców i turystów, jakim powietrzem oddychają. Co godzinę dokonują pomiaru zanieczyszczeń powietrza i za pomocą koloru światła sygnalizują jakość powietrza. Następnie przesyłają one wyniki pomiarów, za pomocą sieci bezprzewodowej, do platformy AirSensor. Szczegółowe wyniki pomiarów dokonywanych przez wybrane urządzenie każdy może odczytać za pomocą aplikacji mobilnej EkoSłupek. Ekosłupki znajdują w trzech lokalizacjach w Olsztynie: na Rynku, obok szkoły oraz obok przychodni zdrowia.
-
Jakie jeszcze działania gmina Olsztyn podejmuje z myślą o poprawie jakości powietrza?
-
Mieszkańcy mogą ubiegać się o dopłaty na zakup ekologicznych źródeł ciepła. Od 2017 roku z budżetu gminy przyznano łącznie 230 tys. dofinansowania kosztów inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Dzięki temu właściciele 115 nieruchomości wymienili stare piece na nowoczesne ekologiczne.
Przeprowadziliśmy też kilkanaście kontroli przy udziale policji, czym właściciele gospodarstw domowych palą w piecach. Mieszkańcy w trakcie takiej kontroli, przeprowadzanej przez pracownika urzędu i dzielnicowego, pouczani są o zakazie spalania odpadów w piecach oraz informowani o szkodliwości takiego działania. Nie wykluczamy, że w przyszłym sezonie grzewczym wdrożymy kontrole przy użyciu dronów, które zbadają skład spalin wydobywających się z kominów.
Gmina zakupiła dodatkowo czujniki jakości powietrza „Airly”. W ciągu najbliższych dni zostaną one zainstalowane na budynkach strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz na budynkach szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach oraz Olsztynie przy ul. Zielonej.
Dzięki temu mieszkańcy całej gminy będą mieć dostęp do danych na temat stanu powietrza w najbliższej okolicy za pomocą platformy internetowej lub aplikacji. Dużym wyzwaniem będzie dla nas w tym roku montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej administrowanych przez Urząd Gminy Olsztyn: dla budynku Urzędu Gminy, wszystkich szkół podstawowych, hali sportowej w Olsztynie i Przedszkola w Olsztynie. Jak tylko warunki pozwolą, będziemy też prowadzić szkolenia, jak palić w piecu, aby spalanie następowało efektywnie: chodzi o tzw. „palenie od góry”.
-
W jakim stopniu w te działania angażują się mieszkańcy?
-
Pozytywnym zjawiskiem jest rosnąca wśród lokalnej społeczności świadomość i chęć podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza, poprzez korzystanie z różnych form ich dofinansowania. W tym roku planujemy przeznaczyć 54 tys. zł na dopłaty dla naszych mieszkańców do likwidacji starych pieców tzw. kopciuchów.
-
Dziękujemy za rozmowę.
Data publikacji: 24.03.2021 r.
materiał przygotowany z okazji 30-lecia Związku - więcej o tej rocznicy kliknij tutaj