Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja obchodzimy w Polsce Dzień Samorządu Terytorialnego. To rocznica upamiętniająca w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast, ale też moment tworzenia się wspólnot lokalnych.

 

Rok temu całe środowisko samorządowe świętowało 30-lecie odbudowy samorządu lokalnego. Każdorazowo Dzień Samorządu Terytorialnego to moment, którym możemy spojrzeć na historię kształtowania się wspólnot lokalnych z szerszej perspektywy. To też pretekst do podjęcia dyskusji nad kierunkiem rozwoju samorządu lokalnego z myślą o efektywnym i kompleksowym poprawianiu warunków życia społeczności lokalnych.

Jedna z naczelnych zasad ustrojowych

Zasada samorządności stanowi jedną z naczelnych zasad ustrojowych naszego państwa. O roli samorządu mówi Konstytucja RP (zwłaszcza w rozdziale VII). Zgodnie z jej zapisami samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.

Jak wiemy, o czym wspomina też Konstytucja, samorząd terytorialny realizuje zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej.

O ustanowieniu daty 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

W uchwale Sejm podkreślił, że samorządy są ważne dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa. Dzisiaj w "życiu" i funkcjonowaniu samorządu bezpośrednio i pośrednio uczestniczy wiele tysięcy obywateli, członków wspólnot lokalnych. To też wyraz demokratycznego państwa i aktywności społeczeństwa obywatelskiego.

Dlatego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego życzymy wszystkim pracownikom samorządowym satysfakcji z wykonywanej pracy oraz motywacji do podejmowania nowych wyzwań, które stale rodzą się w różnych dziedzinach działania gmin i powiatów.

Data publikacji: 27.05.2021 r.

 

Polecamy




Współpracujemy