Częstochowa - europejskie poparcie dla Ukrainy

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk jako przewodniczący Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy poprowadził obrady prezydium tej międzynarodowej organizacji zrzeszającej 81 miast. Przygotowane przez prezydenta stanowisko w sprawie poparcia dla wniosku Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej uzyskało poparcie pozostałych członków Stowarzyszenia.

 

Korzystając z połączenia online z reprezentantami prezydium, Krzysztof Matyjaszczyk poprosił o zajęcie wspólnego stanowiska w sprawie ukraińskich aspiracji do szybkiego przyjęcia w poczet krajów unijnych oraz celem wspólnego potępienia działań wojennych.

- Ukraina od wielu lat udowadnia, że bliskie są jej wartości europejskie, a ukraińskie miasta stanowią niezastąpioną, bardzo aktywną część naszego Stowarzyszenia. Wierzę, że dzięki przystąpieniu tego kraju do Unii Europejskiej, Ukraina będzie mogła łatwiej powstać z gruzów i odbudować swoje miasta, poczuć, że jest w gronie przyjaciół, którzy podzielają jej chęć do życia w pokoju oraz propagowania uniwersalnych wartości: wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka, czyli fundamentów wolnej Europy - mówił prezydent w czasie obrad.

Prezydent w swoim apelu przypomniał, że giną tysiące niewinnych ludzi i stoimy w obliczu ogromnej katastrofy humanitarnej: - Dlatego z całą stanowczością musimy przeciwstawić się tej napaści i potępić prowadzenie przez Federację Rosyjską niszczycielskich działań wojennych w tym kraju.

W związku z prowadzeniem heroicznej walki z rosyjskim agresorem w spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele prezydium z miasta Charków.

- Charków wie, że ich wspieramy, wiedzą o naszym zaangażowaniu i organizowaniu pomocy dla Ukrainy. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że jest to obecnie jedno z najbardziej zniszczonych ukraińskich miast, w którym Rosjanie zniszczyli niemal całą infrastrukturę, bombardując budynki administracji, szpitale, szkoły, domy mieszkalne, a więc odbudowa tego miasta potrwa z pewnością wiele lat – mówił Krzysztof Matyjaszczyk.

Stanowisko zostało przyjęte i skierowane do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Ponadto miasta ukraińskie prosiły o pomoc w zamknięciu przestrzeni powietrznej: Mer Charkowa skierował w tej sprawie list do Prezydenta Częstochowy, a Mer Iwano-Frankiwska podkreślał wagę tego apelu osobiście podczas obrad Prezydium.

W nawiązaniu do tego dramatycznego apelu prezydent skierował pismo do Mariji Pejčinović Burić, Sekretarz Generalnej Rady Europy, pod auspicjami której funkcjonuje stowarzyszenie, przekazując prośbę o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

treść stanowiska dostępna tutaj: https://www.czestochowa.pl/europejskie-poparcie-dla-ukrainy

Źródło: UM Częstochowy

Data publikacji: 09.03.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy