Mimo aktualnego kryzysu i trwającej wojny w Ukrainie świat nie stanął w miejscu. Ciągle pojawiają się nowe wyzwania i kierunki w rozwoju miast. Wciąż ważne jest wdrażanie działań związanych z szeroko rozumianym rozwojem przestrzeni publicznej, w tym jej nowymi funkcjami i dostępnymi usługami. Dlatego w gronie ekspertów i samorządowców nasz Związek zorganizował seminarium o trendach rozwojowych miast.
Miasto neutralne dla klimatu, miasto 15-minutowe czy odporne, ale także samochodocentryzm czy zielona gospodarka - to tylko kilka przykładów idei i rozwiązań, które prezentowali podczas tego wydarzenia eksperci.
- Wobec tak wielu różnych trendów i kierunków, pojawia się pytanie, jak wybrać ten właściwy, który zapewni sprawne funkcjonowanie przestrzeni publicznej z perspektywy różnych jej użytkowników przez kolejne lata - podkreślił otwierając seminarium „Aktualne trendy i kierunki rozwoju miast” Dyrektor biura naszego Związku, Witold Magryś.
Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z partnerem merytorycznym "Projekty Miejskie". Seminarium odbyło się także jako oficjalne wydarzenie towarzyszące 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11. Partnerem seminarium był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Pierwsza część spotkania została poświęcona na prelekcje na temat:
W drugiej części seminarium odbyła się dyskusja z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów z różnych części Polski, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie rozwoju miast. Wzięli w niej udział:
Podczas dyskusji pojawiło się wiele ciekawych spostrzeżeń, które bazują na wdrażaniu konkretnych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. W jej podsumowaniu padły następujące wątki:
Więcej o impulsach w rozwoju miast będziemy mówić w drugiej połowie listopada w Portalu samorządowym.
zdjęcia z wydarzenia dostępne tutaj
Data publikacji: 27.10.2022 r.